Stateczniki- montaż

czyli zaczynamy zabawę!
maciek
*
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Oświęcim

Stateczniki- montaż

Post autor: maciek »

Jestem w trakcie budowy mojej pierwsze rakiety. Korpus jest z rury PP o średnicy zewnętrznej 32mm.

Zastanawiam się nad statecznikami z tektury tapicerskiej(jest bardzo twarda) lub balsy, sklejki.

I mam pewien problem, mianowicie jak moge przyczepic te stateczniki do korpusu?

Myślałem nad jakimiś śrubkami, ale nie wiem czy to zabardzo nie zwiększy masy rakiety.

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

jak masz korpus tak małej średnicy, to pomyślał bym nad sklejeniem sobie korpusu z papieru. Zmniejszysz masę i odpadną Ci kłopoty z przyklejeniem stateczników.
maciek
*
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Oświęcim

Post autor: maciek »

No a jest jakiś sposób na przytwierdzenie ich do tej PP? Z jakich materiałów najlepiej zrobić stateczniki?
Paweł
******
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Paweł »

Też uważam że papier byłby lepszy na korpus. Jeśli nie jest on długi lub jest dzielony na krótsze części to można go zwyczajnie zwinąć, jak dłuższy to z ukośnie nawijanych pasków, co jest mocniejsze, ale bardziej pracochłonne. Do korpusów papierowych stosowałem stateczniki papierowe i łączyłem je wikolem lub klejem cyjanoakrylowym, w obu przypadkach dobrze się trzymały. Ale nie pytałeś się przecież o korpus...

Ja łączyłem stateczniki z PP (chyba) z rurą PWC (w której zrobiłem nacięcia) za pomocą kleju cyjanoakrylowego i trzymają się wystarczająco mocno. W innej rakiecie połączyłem stateczniki z płyty CD z korpusem z PWC (bez nacięć) za pomocą tego samego kleju. Trzymają się one zaskakująco dobrze ale łamią się przy każdym lądowaniu. Teraz ponaklejałem na każdy po warstwie papieru i zobaczę czy to pomorze.
maciek
*
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Oświęcim

Post autor: maciek »

Ok, a jak będę zwijał papier to użyć wikolu? Bo jak narazie próbowałem, to klejem biurowym i straszne nierówności powstawały.
Paweł
******
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Paweł »

Wikol rozcieńczony wodą, pozytywnie też wpływa dodatek dekstryny.
maciek
*
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Oświęcim

Post autor: maciek »

Ok, a jak bardzo powinien być rozcieńczony wikol? Nie rozcieńczony źle sklei?
Paweł
******
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Paweł »

Klei się lepiej ale gorzej się go rozprowadza i gorzej papier się zwija. Myślę że 3 części kleju na 1 część wody powinno być ok.
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Witam,

Tak na mrginesie chcialbym dodac, ze wszystkie kleje ktore zawieraja wode powoduja tzw. "pecznienie " papieru. Moze to i nic strasznego, tylko po wyschnieciu kleju jest problem by ta papierowa rurke zdjac z rdzenia. Nie musze chyba dodawac, ze rdzen nie moze byc z drewna. Oczywiscie wikol nie daje sie dobrze szlifowac, tak wiec zwroc szczegolna uwage na wykonanie ostatniej warstwy.

A tak wlasciwie to bym wzial gotowa rurke papierowa jak np. tutaj:

http://www.nieboloty.fora.pl/technika-i ... u,178.html

Oczywiscie nie musisz jej laminowac, wystarczy np. papier japonski i celon



Paul
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Dobra rada. Kup papier ozdobny w rolce. Nie kosztuje dużo, a jest nawinięty na pięknej papierowej rurce. Wystarczy ją tylko przemalować rozcieńczonym lakierem nitro, i masz super lekki korpusik. A papier ozdobny możesz zużyć na zapakowanie jakiegoś prezentu. (lub nawinięcie drugiego korpusu)
ODPOWIEDZ