jak wysoki lot bez zgłoszenia

czyli zaczynamy zabawę!
Awatar użytkownika
p0mian
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 11 kwie 2016, 17:16

jak wysoki lot bez zgłoszenia

Post autor: p0mian »

Po przywitaniu przyszedł czas na pierwsze pytanie :)

Jak wysoko można wystrzelić rakietę bez zgłoszenia tego faktu do agencji żeglugi powietrznej? (nie mieszkam na terenie w którym ruch jest regulowany z uwagi na bliskość lotnisk - jedyne kanały powietrzne są wykorzystywane tylko w ramach przelotów związanych z ćwiczeniami wojskowymi).

Mam zamiar wystrzelić pokazowo model rakiety w ramach szkolnej nocy naukowców - może to być niski lot.

Niedawno wypuszczaliśmy balon stratosferyczny i uzyskanie pozwolenia oraz zgłaszanie startu i trzymanie się ustalonego harmonogramu było dość czaso/energochłonne ze względu na zmienne warunki pogodowe :P w związku z tym chciałbym wystrzelić rakietę na pułap nie wymagający zgłoszenia - pytanie jaki?

Z wydarzenia może pojawić się jakaś notatka w mediach lokalnych dlatego wszystko musi być legalne...
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: jak wysoki lot bez zgłoszenia

Post autor: verex »

Wszystko zależy od tego w jakim miejscu mieszkasz. Może być, że wojsko lata helikopterami na ćwiczeniach czasami, albo masz korytarze powietrzne. Widać wszystko ładnie na mapach lotniczych Polski. Ja mam ale niestety tylko dla swoich okolic. Najprościej chyba napisać do PAŻP i po prostu się ich spytać jaka jest strefa niestrzeżona dla danego terenu. Najprościej i najbezpieczniej.

Pzdr
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: jak wysoki lot bez zgłoszenia

Post autor: wrx »

Witam serdecznie.
To będzie twój 1 model rakiety?

Jeżeli tak, bardziej martwił bym się o aspekty techniczne rakiety i obszar, na którym wyląduje twój model.
Poczytaj forum, znajdziesz tu, jak poprawnie zaprojektować rakietę. :smile:

Tutaj znajdziesz kalkulator, który pozwoli w przybliżeniu określić odległość, jaką pokona model.
http://forum.rakiety.org.pl/kalkulator- ... tml#p27030

Sumując odległość średnią i maksymalne odchylenie, uzyskasz maksymalną odległość w jakiej powinien wylądować model.

Co do samej wysokości, najniżej samoloty i helikoptery mogą latać 200m nad najwyższym punktem w okolicy, więc na te 200m spokojnie możesz lecieć, tak przynajmniej słyszałem.
Dodam, że helikoptery medyczne latają zazwyczaj na około 300m ( przynajmniej w mojej okolicy).

Zaprojektuj model, zasymuluj lot, a dowiesz się, isz bardziej prawdopodobne jest, że wyląduje na jakimś drzewie. :mrgreen:

Pozdrawiam "wrx"

P.S. Odchylenie prędkości w % ustaw na początek na około 2%.
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
ODPOWIEDZ