Ochrona elektroniki

czyli zaczynamy zabawę!
hubeek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 15 lis 2013, 09:40

Ochrona elektroniki

Post autor: hubeek »

Cześć,
czy ktoś z Was spotkał się kiedyś z problemem ochrony elektroniki na wysokości? Chodzi o to, że większość sprzętów nie jest przystosowana do pracy na wysokości (dajmy na to, do 5000m), i w niskiej temperaturze, i odpowiedniej wilgotności (gdy sprzęt wleci w chmurę).

Zastanawiam się, jakie są aktualnie rozwiązania takich problemów. Dla przykładu, w jaki sposób skutecznie ogrzać elektronikę do temperatury dodatniej, gdy na zewnątrz (gdy rakieta wzleci na dany poziom) jest temperatura ujemna (-30 stopni Celsjusza).

Będę wdzięczny za jakieś informacje na ten temat, sam nie byłem w stanie znaleźć za wiele.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Ochrona elektroniki

Post autor: Tofifi »

Witaj!
Przede wszystkim, elektornika nie znajduje się na zewnątrz rakiety tylko wewnątrz niej.
Wnętrze rakiety, - a także przestrzeń wokół kosza na elektronikę ma swoją temperaturę - zbliżoną do tej która panuje wokół wyrzutni. Wspomniana przez Ciebie wysokość cechuje się nie temperaturą -30, ale około -13.


Dodatkowo, jest coś takiego jak pojęcie bezwładności cieplnej. Czyli, to nie tak, że elektornika momentalnie zamarza.
No i sama rakieta nie przebywa w tej temperaturze zbyt długo - kilka sekund.
hubeek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 15 lis 2013, 09:40

Re: Ochrona elektroniki

Post autor: hubeek »

Dzięki za odpowiedź. Chodziło mi jednak o bardziej ogólny wątek - elektronika nie jest do końca na rakiecie (w założeniu UAV ją przenosi na odpowiednią wysokość - i to jego chciałbym właśnie zabezpieczyć, a jeszcze dokładniej system który odczepia rakietę).

Dlatego jeszcze raz chciałbym spytać o jakieś wskazówki, porady fachowców i spostrzeżenia. Dla przykładu, jak byście ochronili przed czynnikami zewnętrznymi panele takich typówObrazek

Czy znacie jakąś literaturę zajmującą się podobnym tematem? Np. ochrony elektroniki w samolotach?

Mam nadzieję, że nie jestem zbyt irytujący ze swoimi pytaniami. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Ochrona elektroniki

Post autor: Tofifi »

Ale nie rozmumiem, dla czego chcesz odczepiac elektornikę od rakiety??
I co potem???

"u nas" robi się to tak, że rakieta posiada kosz na elektornikę i tenże kosz stanowi część znajduje się wenątrz korpusu rakiety który jest zamocowany do liny głownej i opada na ziemię na spadochronie.


Nie mogę ogarnąc do czego brniesz...
hubeek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 15 lis 2013, 09:40

Re: Ochrona elektroniki

Post autor: hubeek »

Przenoszenie rakiety na wysokość = samolot który przyniesie ją na wysokość + system oddzielenie rakiety i samolotu na odpowiedniej wysokości + rakieta. System oddzielania jest dość goły (póki co) jeśli chodzi o zabezpieczenia, więc szukam informacji na ten temat.
hubeek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 15 lis 2013, 09:40

Re: Ochrona elektroniki

Post autor: hubeek »

Ehh. To wszystko wiem. Nie, nie jestem żadnych rakietoterrorystą.

Projekt Perseus (tworzony we współpracy z CNES)
https://www.youtube.com/watch?v=t7RdPaPkCRw

fragment od 1:55. Nie musicie się martwić nalotem rakietowym z mojej strony. :roll:
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ochrona elektroniki

Post autor: jaskiniowiec »

To, jak to ma być chronione, zależy od tego, przed czym. Chodzi o wilgoć? Niską temperaturę? Niskie ciśnienie? Jeśli gniazdka są wyposażone w wystarczająco mocno sprężynujące styki, to można Wlać do gniazdka bardzo lepki smar silikonowy.
- zabezpieczy przed wilgocią
- zabezpieczy przed przerwą spowodowaną piaskiem, pyłem itp
- zabezpieczy przed drganiami ze względu na tłumienie lepkością
- zabezpieczy przed iskrzeniem w niskim ciśnieniu
Trzeba tylko dobrać taki smar, by nie gęstniał za bardzo w niskich temperaturach.

A tak w ogóle, to najlepiej hermetyzować elektronikę. Samo ciepło pracy często aż za bardzo kompensuje niskie temperatury za zewnątrz.
hubeek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 15 lis 2013, 09:40

Re: Ochrona elektroniki

Post autor: hubeek »

Uczestniczę.

Dzięki Jaskiniowcu za odpowiedź, jako jedyny wniosłeś coś (bardzo) merytorycznego do tematu. Czy orientujesz się czym takie porty się osłania w praktyce? Tudzież czy znasz jakieś strony internetowe / literaturę zajmującą się tym tematem? Sam nigdy się nie zajmowałem takimi wątkami.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ochrona elektroniki

Post autor: jaskiniowiec »

Nie jestem fachowcem i nie mam praktyki z elektroniką kosmiczną i satelitarną. Jestem elektronikiem amatorem i mogę jedynie opowiedzieć, jak ja bym starał się to zabezpieczać. Kwestie istotne dla kreowania rozwiązań, to podanie danych takich jak:
- jakie wysokości
- jaki czas przebywania
- jakie gniazda, łącza itp
- jakie zasilanie
- jaka moc tracona

Przy okazji dla tych co chcą robić elektronikę do rakiet modelarskich, popełniłem kiedyś takie "dzieło", jak w załączniku. Może się komuś przyda....
ELEKTRONIKA W MODELARSTWIE RAKIETOWYM.doc
(79.85 KiB) Pobrany 546 razy
ODPOWIEDZ