Prośba o pomoc w zaprojektowaniu pierwszej rakiety

czyli zaczynamy zabawę!
maciek1221
**
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 13 paź 2013, 16:16

Prośba o pomoc w zaprojektowaniu pierwszej rakiety

Post autor: maciek1221 »

Witam,
po 13 nieudanych próbach silnika rakietowego, dopracowałem całą konstrukcję i silniki numer 14 i 15 wzbiły się baaardzo wysoko w powietrze, przestałem je widzieć, było super. Jak wiadomo, silnik pasowałoby gdzieś zamontować, dlatego też chcę zbudować rakietę. Przejrzałem książki wstawione na forum, jednak dochodząc do wyznaczania środka parcia i środka ciężkości wymiękam.. Nie znam też ciągu swojego silnika ( bloki karmelkowe w rurze pvc 1'', saletra 50g cukier 22g).
Stąd też moja prośba, czy mógłby ktoś mnie przeprowadzić za rękę przez budowanie pierwszej rakiety? To co mam na chwilę obecną: rura kartonowa o długości 65cm i średnicy wewenętrznej 4cm. Nie mam pojęcia jakie do tego dobrać stateczniki. Co najpierw wyznaczyć, jak wyznaczyć i po co?
Prosiłbym o pomoc bez hejtu, na forum jest sporo informacji, ale ciężko przez to przebrnąć, w necie też nie ma konkretnych informacji przedstawionych w przystępny sposób.

Czyli reasumując:
1) wielkość stateczników, kształt.
2) Wysokość głowicy
3) Co zrobić aby rakieta była stabilna w locie, stateczna.
4) Czy jeżeli silnik na jednym bloku karmelkowym działał dobrze, to dla dwóch/ trzech bloków trzeba coś zmieniać, jest możliwość rozsadzenia korpusu?

Pozdrawiam i jeszcze raz proszę o brak złośliwości :))
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc w zaprojektowaniu pierwszej rakiety

Post autor: verex »

Cześć,

Aż nie chce mi się wierzyć, że czytając forum masz problem z tym, co podałeś. No ale proszę bardzo.
http://rakiety.pomorskie.pl/?page_id=10

Tu masz link. Tam masz SRM_PL (arkusz w excelu) w którym możesz zaprojektować swój silnik. Arkusz wyliczy symulowany ciąg, ciśnienie, czas pracy itd. Instrukcje jeśli jej potrzebujesz znajdziesz gdzieś na necie, nie będę ci wszystkiego podawał do ręki ;).

Masz tam też program Open Rocket w którym zaprojektujesz swoją rakietę. Żeby była stabilna po prawej stronie musi widnieć wartość 0,5 - 1,5 kalibra. Stateczniki, głowica, korpus... Tam sobie zaprojektujesz wszystko.

Miłej zabawy!
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
maciek1221
**
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 13 paź 2013, 16:16

Re: Prośba o pomoc w zaprojektowaniu pierwszej rakiety

Post autor: maciek1221 »

O,dzięki, spróbuję to ogarnąć. Zapewne za chwilę zgłoszę się z kolejnymi problemami ;))
Pzdr
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc w zaprojektowaniu pierwszej rakiety

Post autor: KSard »

Witaj

Polecam świetny materiał Rafała:
http://rakiety.org.pl/index.php?option= ... Itemid=197

Tutorial OpenRocket
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
maciek1221
**
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 13 paź 2013, 16:16

Re: Prośba o pomoc w zaprojektowaniu pierwszej rakiety

Post autor: maciek1221 »

Trafiłem już na ten tutorial. Mam tylko problem taki, że nie mogę dobrać silnika takiego jaki wyszedł mi w SRM...
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o pomoc w zaprojektowaniu pierwszej rakiety

Post autor: przemo »

Przy pracy z tego typu programami są dwie drogi.
Albo naszym celem jest dobranie gabarytów do optymalnej statecznosci mając jakieś tam swoje założone ogólne kryteria, albo dążymy do tego aby na końcu pracy z programem wykonać symulację lotu (czas, wysokość, prędkość itd)
Z Twoich postów wynika, że poszukujesz gabarytów (głowicy, korpusu, stateczników) aby model był stateczny.
W takim przypadku z bazy danych silników dobierz taki, który będzie miał jak najbardziej zbliżoną wagę i w następnej kolejności możliwie zbliżoną długość. Te dwa parametry są odpowiedzialne za dystrybucję wagi w modelu, a to ma wplyw (razem z innymi podzespołami) na umiejscowienie środka ciężkości.

Dopiero gdy chcesz zrobić w miarę dobrą symulację potrzeba by mieć do dyspozycji silnik ze wszystkimi jego parametrami (charakterystyka ciągu w czasie). Wtedy raczej trzeba dodać do bazy już taki silnik jaki masz.

Zatem szukaj silnika o masie całkowitej jak Twój silnik, fajnie jakby miał zbliżoną długość i wówczas tak się baw korpusem, głowicą i lotkami (wymiary ale również waga) aby kształt modelu Cię zadawalał i aby model był stabilny - powodzenia
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Prośba o pomoc w zaprojektowaniu pierwszej rakiety

Post autor: rafciodz »

Jest też inny ( partyzancki ) sposób - w miejscu silnika wstawiasz balast o średnicy, długości i masie silnika - dobierasz elementy. Potem zmniejszasz masę balastu do wartości pustego silnika ( po wypaleniu się paliwa ) - obserwujesz czy model nadal jest stateczny. Nanosisz poprawki.
Free Your Mind
maciek1221
**
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 13 paź 2013, 16:16

Re: Prośba o pomoc w zaprojektowaniu pierwszej rakiety

Post autor: maciek1221 »

Ok, pracuję teraz nad głowicą, zostało mi tylko wyszlifowanie jej papierem ściernym, bo dolna krawędź wystaje na 4mm za korpus rakiety. Stateczniki przykleję na końcu. Mam jednak problem z silnikiem. Moje bloki nie wychodzą identycznie,a to chyba ważna sprawa. Z tego co wyliczyłem, to mogę zastosować jeden blok paliwa o długości 15cm z kanałem 12mm, co o tym sądzicie? Odlałbym go bezpośrednio do silnika, bez inhibitowania.
Kolejna sprawa, która mnie martwi to montaż silnika w rakiecie. Jak to zrobić? Czy wystarczy wkleić na stałe 2 pierścienie centrujące i zatyczkę nad nimi, i w pierścienie ciasno wkładać silnik? Taki sposób montażu będzie ok? A może jest coś lepszego/sprawdzonego/w postaci przewodnika?
Pzdr
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc w zaprojektowaniu pierwszej rakiety

Post autor: verex »

Odlewanie bloków bezpośrednio w silniku to kiepski sposób. Nie masz wtedy osłony termicznej. Z czego robisz korpus? Papier, PCV, Aluminium? To ważne. Jeśli to silniczki małej mocy, to najlepiej zakupić w jakimś sklepie modelarskim niż kombinować samemu - jest prościej, taniej i bezpieczniej.



Mocowanie silnika w rakiecie tak jak piszesz - dwa pierścienie i zatyczka. Wklejone, jeśli silnik ma mały ciąg, albo przykręcone jeśli ma większy. W dziale "własnoręcznie wykonane modele rakiet" masz pełno różnych rozwiązań z których możesz skorzystać, podpatrzeć co i jak jest zrobione.



Pzdr
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
maciek1221
**
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 13 paź 2013, 16:16

Re: Prośba o pomoc w zaprojektowaniu pierwszej rakiety

Post autor: maciek1221 »

Silniki wykonuję z rurek PVC-U PN15, firmy NIBCO, mam je za free, tak samo jak cx5 na zatyczki i dysze, więc 1zł na paczkę saletry to mniej niż 8zł za silnik rakietowy ;p. Zrobiłem 2 silniki, które poleciały, jeden był odlanym blokiem, a drugi odlałem bezpośrednio do korpusu, nie zauważyłem różnicy, ale to jednak były małe bloki, z 50g saletry i 20g cukru, tutaj silnik będzie większy...
Ok, zaraz tam popatrzę, ale jeżeli takie rozwiąznaie o jakim napisałem jest okej, to już mam jakąś wizję w głowie ;)
Pzdr
ODPOWIEDZ