Stateczność rakiety

czyli zaczynamy zabawę!
listek301291
*
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2012, 18:32

Stateczność rakiety

Post autor: listek301291 »

Siemka mam do was pytanie w odnośni do programów w których można zaprojektować rakietę tj. open rocket , spacecad3 , chodzi mi o to co oznacza caliber czy im wyższa wartość tym rakieta jest stabilniejsza ? czy też może na odwrót ? oraz przy okazji jak zaprojektować prowadnice wyrzutni chodzi mi o jej długość czy dobierać ją pod względem jakichś parametrów tj. długości rakiety , masy ?
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Stateczność rakiety

Post autor: Tofifi »

Kolego, zanim zaczniesz projektować rakiety zapoznaj się z podstawowymi informacjami dostępnymi na naszym portalu.

Za stateczny model uważa się wtedy gdy jego środek ciężkości (CG) poprzedza środek parcia (CP) o długość 1,5kalibra. Oczywiście to nie jest sztywna reguła. Dużo zależy od np siły wiatru, prędkości rakiety.
Ale generalnie możesz na początek przyjmować stabilność na poziomie 1-1,5kalibra.

Tutaj podsunę Ci (tym razem) w którym znajdziesz podstawowe informacje.
http://rakiety.org.pl/index.php?option= ... Itemid=161
Awatar użytkownika
Puhacz
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 76
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2011, 20:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Stateczność rakiety

Post autor: Puhacz »

Hej!

Kaliber to średnica rakiety. Przykładowe "1,5D" gdy Twoja rakieta ma 5 cm średnicy oznacza że CG powinno być przed CP (idąc
od szpica rakiety!) o ok. 7,5 cm.
Natomiast co do długości prowadnicy wyrzutni, zgodnie z podlinkowanym artykułem:
"(...) nie jest możliwy start klasycznego modelu rakiety bez wyrzutni, prowadzącej go do chwili
uzyskania takiej prędkości, przy której działanie sił aerodynamicznych może już spełniać rolę stabilizacyjną.".
o właśnie: czy są jakieś wytyczne do tej prędkości? Jakiś praktyczny zakres?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Stateczność rakiety

Post autor: KSard »

Puhacz pisze: o właśnie: czy są jakieś wytyczne do tej prędkości? Jakiś praktyczny zakres?

Witam

i owszem. W programach do projektowania rakiet przyjmuje się prędkość zejścia rakiety 13 m/sek.
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
Puhacz
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 76
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2011, 20:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Stateczność rakiety

Post autor: Puhacz »

Dziękuję bardzo!
Właśnie sprawdziłem swój ostatni start (pułap 181 m :grin: :grin: :grin: ) - z analizy poklatkowej wynika że rakieta na końcu pręta w ciągu 1/30 sekundy pokonała 45 cm co daje prędkość zejścia 13,5 m/s (ale się wstrzeliłem)!

Pozdrawiam!
listek301291
*
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2012, 18:32

Re: Stateczność rakiety

Post autor: listek301291 »

czyli średnicę rakiety mnożymy razy 1,5 dobrze myślę ? Moja rakieta ma śr zew. 4,3 cm czyli CG powinno być 6,45 cm przed CP tak ? czyli pręt startowy 1,5 m wystarczy do rakiety długości 70 cm rakietę będzie zasilać silnik własnej konstrukcji z karkusza NAKKI wyszło coś koło 130N czas działania zmierzony 1,8 s a w karkuszu 1,25
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stateczność rakiety

Post autor: rafciodz »

W castoramie można kupić metrowy pręt za mniej niż 2 zł, a 2m około 6zł - zwykły stalowy
Free Your Mind
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Stateczność rakiety

Post autor: PIOTR »

listek301291 pisze: czyli średnicę rakiety mnożymy razy 1,5 dobrze myślę ? Moja rakieta ma śr zew. 4,3 cm czyli CG powinno być 6,45 cm przed CP tak ? ...
Warunek stabilności jest spełniony wówczas kiedy CG wyprzedza CP. Natomiast to ile wyprzedza to odrębna sprawa. Obliczenia są prawidłowe natomiast CG nie musi być w 1,5 kalibra. Dlaczego? Ponieważ położenie środka ciężkości zawsze zawiera się w przedziale. Przyjmuje się że 0-2 kal jest stabilne. Poniżej 0 rakieta jest nie stabilna, fika koziołki. Powyżej 2 kal jest wrażliwa na duży wiatr. Zachowuje się jak wiatrowskaz czyli położy się w kierunku wiatru.
Skup się na samym fakcie wyprzedzenia a nie na tym ile ma wyprzedzać. Położeniem CG możesz manipulować.
Przytoczone przez Tofika 1,5 kalibra jest prawidłowe ponieważ zawiera się w przedziale stabilności natomiast nie jest to warunek.
Przykład? Odpowiedz sobie na pytanie: gdzie będzie CG po wypaleniu silnika?
to the open space
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stateczność rakiety

Post autor: rafciodz »

Miałem Piotrze o tym samym wspomnieć :smile: - Za to podpowiem, że efekt bardzo zręcznie wykorzystał Andrzej i Robert w RTP-3 swego czasu :smile:.
Free Your Mind
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Stateczność rakiety

Post autor: Paul »

Witam,
Literatura fachowa mowi cos innego odnosnie stabilnosci oraz warunkow jej zachowania.... ale moze sie myle. Nie jestem ekspertem w tej dzidzinie.
Staram sie jedynie ( w moich modelach) zachowac warunki statecznosci ogolnie przyjete.
Dziwi mnie troche wypowiedz, ze rakieta jest stabilna w przypadku gdy srodek ciezkosci pokrywa sie ze srodkiem parcia.
Majac na uwadze bezpieczenstwo przy startach rakiet nie powinnismy czegos takiego wypisywac.

Pozdrawiam
Paul
ODPOWIEDZ