Rakieta RM Łuna-1B

czyli zaczynamy zabawę!
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Rakieta RM Łuna-1B

Post autor: Piotrek »

Witam.

Po kilku dniach namysłów postanowiłem zbudować małą rakietę która będzie miała za zadanie przekroczyć wysokość około 100m i bezpiecznie opaść na taśmie hamującej . Rakieta którą mam zamiar zbudować będzie pierwszą która będzie posiadać nazwę (wcześniej zbudowałem co prawda kilka rakiet aby tylko ''wystrzelić'' ). Nazywać się będzie
Łuna-1 (zamierzam kontynuować tą serie i zbudować po pewnym czasie rakiety Łuna 2 i 3).

Korpus rakiety wykonany będzie z dwóch tekturowych rurek o średnicy 30mm połączanych w jedną dużą rurkę, stateczniki będą z balsy za laminowanej włóknem szklanym i żywicą epoksydową (epidian 53) . Głowica zastanie wykonana najprawdopodobniej z pianki do sztucznych kwiatów, bądź ze styropianu. Łoże silnika będzie się składało z 2 tekturowych pierścieni i papierowej rurki . Co do silnika to nie jestem jeszcze pewny albo kupie od pana Sornowkiego albo wykonam samemu (jak jednak postanowię kupić, to kupie C15-6 )

Wymiary i parametry modelu :

*Łączna długość modelu 675mm
*Średnica korpusu 30mm
*Masa modelu 140g (+- 3g)
*Stabilność 1,3 cala
*Planowany pułap 100m (+- 10m)

Fotografię będę umieszczał tutaj
https://picasaweb.google.com/1020826529 ... directlink

Jak na razie są tu screeny w programów SpaceCad i OpenRocket. Jednak będę starał się zamieszczać najszybciej aktualne zdjęcia z budowy rakiety
Ostatnio zmieniony sobota, 4 cze 2022, 22:16 przez Piotrek, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: verex »

No i fajnie - mała rakieta zbliżona wielkością i wagą do mojej VX2 ;). Trzymam kciuki.

Zastanawiałeś się może z czego zrobisz łoże silnika?
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Piotrek »

rrzepkaa pisze: Łoże silnika będzie się składało z 2 tekturowych pierścieni i papierowej rurki . Co do silnika to nie jestem jeszcze pewny

Pisałem przecie, że będzie wykonane z tekturowych pierścieni i zwiniętej papierowej rurki .
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: scientist »

Witam, Jest to twoja pierwsz rakieta? Plany wyglądają bardzo fajnie. :smile:

P.S. Czy wiesz już może jakiego chciałbyś użyć paliwa jeśli miałbyś robić silnik własnej konstrukcji?





Pozdrawiam
Pozdrawiam scientist
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: verex »

rrzepkaa pisze:
rrzepkaa pisze: Łoże silnika będzie się składało z 2 tekturowych pierścieni i papierowej rurki . Co do silnika to nie jestem jeszcze pewny

Pisałem przecie, że będzie wykonane z tekturowych pierścieni i zwiniętej papierowej rurki .

No tak.. Przepraszam, nie doczytałem ;).

Jeśli drugi człon nie będzie napędzany dodatkowym silnikiem, to te stateczniki dodatkowe chyba nie są potrzebne ;).
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: scientist »

Tak to prawda, ale dzięki nim rakieta wygląda ciekawiej. :smile: Możesz np. zrobić stateczniki z dość cienkiej balsy, "zaostrzonej" na początku i powleczonej szkłem wodnym. Opór areodynamiczny mniejszy, a fajny wygląd zostaje. (Oczywiście nie przesadzaj z tą cienkością bo się połamią)
Pozdrawiam scientist
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Piotrek »

verex pisze:
rrzepkaa pisze:
rrzepkaa pisze: Łoże silnika będzie się składało z 2 tekturowych pierścieni i papierowej rurki . Co do silnika to nie jestem jeszcze pewny

Pisałem przecie, że będzie wykonane z tekturowych pierścieni i zwiniętej papierowej rurki .

No tak.. Przepraszam, nie doczytałem :wink:.

Jeśli drugi człon nie będzie napędzany dodatkowym silnikiem, to te stateczniki dodatkowe chyba nie są potrzebne :wink:.
scientist pisze:Witam, Jest to twoja pierwsz rakieta? Plany wyglądają bardzo fajnie. Obrazek

P.S. Czy wiesz już może jakiego chciałbyś użyć paliwa jeśli miałbyś robić silnik własnej konstrukcji?

Pozdrawiam
Jeśli będę robił samemu silnik do użyje jako paliwa albo karmelka albo KNOSAL-a. Na razię nie jestem pewny czy będę w ogóle robił silnik.

Kolego verexie wiem, że te drugie stateczniki są niepotrzebne a nawet lekko przeszkadzają w locie. Ale postanowiłem je dodać (kosztem 7m pułapu) ponieważ rakieta będzie wyglądać dużo ciekawiej i będzie dawać złudzenie rakiety bardziej zaawansowanej. Ale jeśli te górne stateczniki będą psuły start i lot rakiety to po prostu je zlikwiduje ,jednak jak na razie nie mam zamiaru ich likwidować z projektu
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zaraz po napisaniu tematu o budowie rakiety Łuna-1 zabrałem się do roboty i dzisiaj już połączyłem na stałe te dwie rurki tekturowe i pokryłem szpachlą , aby wyrównać wszelkie nierówności i pozbyć się 2 dziur które posiadały te rurki . Jutro postaram się, wyciąć stateczniki i od razu za za laminować włóknem szklanym i żywicą.Pozdrawiam rrzepkaa
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: scientist »

A jak będziesz wyrzucał spadochron?
Pozdrawiam scientist
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Piotrek »

Witam.
Przez ostatnie kilka dni nie pisałem ponieważ byłem zajęty innymi sprawami - mimo to powoli kontynuowałem budowę rakiety .

Zaszpachlowany kadłub rakiety przetarłem i pomalowałem spray-em na kolor żółty . Wygląda bardzo ładnie , cały kadłub błyszczy na cacy . Co prawda przytył te 30 g wiec chyba się nie wyrobie w masie 140g ale w zamian tego zastosuję większy silnik .

A co do silnika to jednak zastosuję kupczy, bo z samoróbką jest dużo roboty i jak na razie nie mam powtarzalnych rezultatów . Robiłem testy w sobotę i dwa silniki ładnie pracowały i a 2 wybuchły choć średnice dysz były takie same .

Stateczniki prawię skończyłem 4 stateczniki z sześciu są już za laminowane i pomalowane na kolor srebrny na pozostałe 2 zabrakło mi żywicy , którą postaram się jak najszybciej kupić

Po krótszych rozmyśleniach postanowiłem jako system hamujący dać zamiast taśmy hamującej, nylonowy spadochron o średnicy 20 cm.

Największym problemem jest dla mnie wykonanie komory silnikowej . Krążki w których będzie umieszczona papierowa tuleja są wykonane z 15 warstw papieru, wycięcie krążków nie jest problemem tylko jak wyciąć w nich otwory na papierową tulejkę . Przy większych średnicach kadłuba rakiety nie jest to takie trudne ale przy średnicy 30mm już tak . Srednica tuleji to 16mm

Pozdrawia rrzepkaa
Załączniki
Stateczniki 4z 6 są już wykończone
Stateczniki 4z 6 są już wykończone
stateczniki.JPG (65.3 KiB) Przejrzano 10430 razy
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta Łuna-1 (by rrzepkaa)

Post autor: Tofifi »

Tuleje możesz zrobić wiertłem :grin:
ODPOWIEDZ