Jak zmierzyć pułap rakiety?

czyli zaczynamy zabawę!
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak zmierzyć pułap rakiety?

Post autor: jaskiniowiec »

verex pisze:A jeszcze mam pytanko - jeśli wywiercę otwory tylko w głowicy, a korpus będzie cały, to rakieta poleci, czy nie? Nic się nie odczepi, nie odleci przedwcześnie, czy coś? Bo to chyba jakaś różnica ciśnień jest wtedy :wink:
W głowicy nie robi się otworów dla potrzeb altimetrów. Powietrze było by wtłaczane w korpus i powodowało by to zaniżanie wyników. Otwory powinno się rozmieszczać tak około 1-2 kalibry od głowicy, a ich powierzchnia musi pozostawać w pewnej relacji z objętością komory wewnętrznej.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak zmierzyć pułap rakiety?

Post autor: Tofifi »

Andrzej a co jak komora z czujnikiem będzie znajdowała się np dużo dale, np 10 kalibrów od początku głowicy?
No i właściwie to jak ta relacja powinna wyglądać? Tzn, wiadomo, że najlepiej jak najwięcej otworów dookoła osi, ale jak dobrać ich średnicę?
Nie chce się rąbać dziur fi 10 dookoła bo brzydko to wygląda nie wiem czy fi 1mm nie jest za małe (dla rury 120mm i 6-12 otworów dookoła)
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak zmierzyć pułap rakiety?

Post autor: jaskiniowiec »

Podana odległośc jest optymalna, co nie znaczy, że nie może to być dalej. W zależności od liczby Reynoldsa oraz kształtu rakiety, gładkości powierzchni, mamy do czynienia z różnym opływem. Zaraz za głowicą mamy na korpusie opływ laminarny (często, zwłaszcza dla gładkich powierzchni). Ten opływ w pewnej odległości przechodzi w turbulentny. Opływ turbulentny jest mniej przewidywalny.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak zmierzyć pułap rakiety?

Post autor: Tofifi »

yhym, tylko zawsze wydawało mi się że jeżeli kadłub ma czy 30cm czy 3m to jeżeli jego średnice się nie zmieniają, i nic nie dostaje to przepływ laminarny będzie zawsze.
ODPOWIEDZ