Pierwsze plany i projekty

czyli zaczynamy zabawę!
wojt972
**
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 18:20
Lokalizacja: Śląsk

Pierwsze plany i projekty

Post autor: wojt972 »

Witam!

zacząlem sie interesować rakietami ( niedawno) i myślałem o zrobieniu i skonstruowaniu. Tak więc miejcie dla mnie cierpliwość i prosze odpowiadajcie na moje pytania :mrgreen:

1 Jesli robie kijankę to z czego ma być wykonany korpus i dysza....
2 Jeśli chce mieć paliwo karmelkowe to kijanke zalewam całą tym karmelem??
3 Jak chciałbym zrobić już rakiete taką większą na paliwo karmelkowe to nie rozumie jednej rzeczy. Jeśli mam korpus to do korpusu daje walce karmelu i na dole daje dyszę czy jak??

nIE WIEM JAK DO KORPUSU WMONTOWAĆ SILNIK??
prosze o odpowiedzi :oops: :oops: wiem że to żenujące ale bardzo mi zależy.

Na Księdze rakiet pisze że przy paliwach stałych korpus rakiety jest jej jednocześnie takim bakiem więc po co robić oddzielny silnik??
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Pierwsze plany i projekty

Post autor: Paul »

Witam,
Mysle, ze dobrze by bylo bys sobie poczytal w " Modelarstwie Rakietowym dla Poczatkujacych" - to po pierwsze !!!
Po drugie dzial "Wlasnorecznie wykonane modele rakiet " jest przeznaczon dla troche juz zaawansowanych modelarzy (czyt. konstruktorow), a po trzecie Twoje pytania nie dotycza budowy rakiet a raczej budowy silnika.

Pozdrawiam
Paul

Ps.
Prosze administratora o przeniesienie tego postu do odpowiedniego dzialu.
Moje "wypociny" prosze skasowac !!! :wink:
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Pierwsze plany i projekty

Post autor: ArturroKRK »

http://www.vmc.org.pl/articles.php?id=150 - tworzenie mini korpusów
http://www.vmc.org.pl/articles.php?id=80 - mini kijanki - krok po kroku


Chcesz konstruować i budować? :> poczytaj dokładnie kilka planów budowy innych forumowiczów.



Pozdrawiam :)
wojt972
**
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 18:20
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pierwsze plany i projekty

Post autor: wojt972 »

Dzięki wielkie a tworząc małe rakiety czy silnik może pełnić rolę również korpusu. tzn po zamknięciu góry i zagięciu dolnej części np. rurki pcv mozna dokleić lotki i głowice??
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Pierwsze plany i projekty

Post autor: ArturroKRK »

Wszystko można :) Tylko weź pod uwagę że korpus z rury pcv się stopi pod wpływem spalania paliwa - Wydaje mi się że niemożliwym (albo bardzo trudnym) jest zrobienie takiej izolacji termicznej... A jeśli korpus zacznie się topić to istnieją bardzo duże szanse że stateczniki po prostu się odkleją - odczepią od korpusu. :) Ew. na rurkę pcv nawiń kilka warstw papieru i dopiero wtedy doczepiaj stateczniki - papier się może nadpalić, zwęglić ale stateczniki mogą przy nim pozostać.

Ogólnie rzecz biorąc silniki z pcv to silniki jednorazowego użytku - korpus rakiety również byłby jednorazowy - więc pozostaje pytanie, czy jest sens bawić się i poświecać czas jeśli praktycznie nic nie zostanie po odpaleniu?

Oczywiście poza satysfakcją :D
wojt972
**
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 18:20
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pierwsze plany i projekty

Post autor: wojt972 »

no troche w tym racji jest ....

Ostatnie pytanie... czy jak bedę chciał zrobić silnik właśnie z PCV ( tutaj na forum widzialem gotowy przepis) to czy tych walców z karmelu walić do środka ąż po brzegi?? Bo co sie stanie jak da sie np. 1 i sie go zapali czy rakieta w ogole poleci??

Paliwa można "nawalić" tak jak piszesz po same uszy i jeszcze więcej, ale kwestią pozostaje czy chcesz mieć rakietowy silnik czy inny "przedmiot wybuchowy" ( rurabombę ), a tymi się tutaj na tym forum nie zajmujemy.

A to czy poleci, bardziej zależy od zacisku silnika niż od ilości bloków.

Wydaje mi się że za szybko chcesz się zabierać za poważne projekty i radziłbym zacząć od czegoś prostszego, bo nic tak nie zniechęca jak brak sukcesów, a tutaj schody zaczynają się bardzo szybko. /-/ kermit

Erich
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 163
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Re: Pierwsze plany i projekty

Post autor: Erich »

To zależy od wielkości komory spalania i wymiarów pojedynczego bloku. Zazwyczaj zostawia się trochę wolnego miejsca między wlotem dyszy a blokiem paliwa. Ale to już bardziej skomplikowana sprawa. Nie robiłem skomplikowanych silników, tylko proste silniki 5-15 cm dł na 1-1,5 średnicy. Tam miejsca zazwyczaj nie zostawiałem. Waliłem do oporu. A przy silniku o średnicy 1 cala to nie wiem, nie próbowałem xD Może niech kto inny się wypowie, bo ja już silników nie konstruuje

Problemy zaczynają się już przy silnikach o kalibrze 15 mm ( "Xplozja") /-/ kermit

ODPOWIEDZ