Literatura

czyli zaczynamy zabawę!
Amizaur
*
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Amizaur »

-> Jaskiniowiec - możesz przytoczyć jakieś błędy z książki "Silniki rakietowe" jeśli pamiętasz ? Jestem ciekaw co zauważyłeś bo ja przyznam że nie pamiętam błędów, ciekaw jestem czy nie zauważyłem czy może mam inne wydanie ? Jakieś poważne merytoryczne ?



Książka dobra, przekrojowa, nie znam innej polskiej o tej tematyce.

Przyznam, że gdy ją czytałem (dostałem od wujka) nie wniosła ona już nic specjalnie nowego do mojej wiedzy, przedtem przez rok czy dwa informacje znajdowałem mozolnie rozproszone w necie na setce różnych stron i forów anglojęzycznych. Tu miałem większość technicznej części wiedzy w jednej książce, po polsku, z wzorami i wykresami. Fajnie :).

Niekoniecznie przydatna dla początkujących modelarzy, nie będzie tam jak topić karmelka czy robić dysze z cementu, ale dla tych ktorzy pragną zrozumieć ogólną budowę silników rakietowych i teorię z tym związaną - myślę że cenna.



Matematyka (a raczej fizyka) - np. przepływu gazów przez dysze - przydatna IMO dobrze choć raz się w to wgryźć i zrozumieć, niekoniecznie wzorami - same wykresy wyjaśniają bardzo wiele. Znajomość teorii pozwala tworzyć doskonalesze konstrukcje, bardzo też zmniejsza liczbę prób niezbędnych do uzyskania działającego silnika czy rakiety :).



Przyznam że drogą czysto praktyczną za pomocą samych prób i błędów też można uzyskać działające i bardzo niezawodne silniki, ale dla mnie byłaby to nawet nie połowa satysfakcji... osobiście chce rozumieć co się dzieje, jak wszystko działa, gdzie można coś poprawić, zoptymalizować, a nie tylko uzyskać dzialający produkt :).
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Nie mogę znaleźć tej książki teraz, ale z tego co pamiętam, to zaniżenie impulsu właściwego prochu czarnego oraz błąd w składzie paliwa NDRS (bodajże), czyli tego o składzie 45% amonowy azotan, 45% sodowy azotan i 10% żywica wiążąca. Prawdziwy skład to 45% pikrynianu amonu zamiast azotanu sodu. Co do wiedzy inżynierskiej oraz wzorów, to trudno mi ocenić, bo jest tam matematyka na zbyt trudnym dla mnie poziomie. Tym niemniej w tak poważnej książce zaskoczyły mnie te błędy, bo na pewno nie są to chochliki drukarskie.

Aby było jasne, książka na pewno jest WIELKA (i nie chodzi mi o rozmiar). Jak ją kupiłem w księgarni (chyba jeszcze w latach 80-tych) to ją niosłem do domu jak biblię. Ja tylko napisałem o zauważonych błędach, a to może trochę zaburzyć zaufanie do reszty. Proszę sprawę sprawdzić, bo może się mylę.
simsone
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 29 kwie 2013, 04:24
Lokalizacja: Franklin Park Illinois

Re: Literatura

Post autor: simsone »

Witam
Skoro mowa o ksiazeczkach to kiedys, dosc dawno temu mialem ksiazeczke rosyjska pt: "спортивные модели ракет" Sportowe modele rakiet
Przeszukalem wiele stron gdzie znalazlem slad tej ksiazki ale niestety znikad nie moge jej zdobyc. Moze ktos natknal sie na jej wersje elektroniczna?
Bede wdzieczny za kazda odpowiedz
AJ
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Literatura

Post autor: tadeusz »

Cześć!

Mam tę książkę w wydaniu normalnym.Autor Rożkow,str.160,rok wydania 1984.


Pozdrawiam.tadeusz
smutas
*
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 3 cze 2013, 22:38

Re: Literatura

Post autor: smutas »

Program do odczynu Djvu specjalnie na tele sciagnolem zebym mogl sie czegos nauczyc. Nie zaluje tego. A zarazem ciesze sie ze to zrobilem. :)
Awatar użytkownika
Alex
*
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 3 wrz 2012, 08:32

Re: Literatura

Post autor: Alex »

Bardziej jako ciekawostka: M. Awiłow "Модели ракет. Проектирование и полет." wyd. DOSAAF, Moskwa 1968 r.
Do pobrania w PDF tutaj:modeliraket1968.pdf
Awatar użytkownika
kbosak
***
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 29 wrz 2011, 13:59
Kontakt:

Re: Literatura

Post autor: kbosak »

Jacek Walczewski Polskie rakiety badawcze, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1982
jest często za dychę na allegro

Swoją drogą ciekawe czy ktoś czytuje kapitalistyczne opracowania w tym temacie,
np.
Topics in Advanced Model Rocketry - Gordon K. Mandell; 1973
Handbook of Model Rocketry, 7th Edition (NAR Official Handbook) - G. Harry Stine 2004
Modern High-Power Rocketry 2 - Mark Canepa; 2005
gregsta
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 20 mar 2018, 19:18
Lokalizacja: UK/PL

Re: Literatura

Post autor: gregsta »

... coś przy okazji 40lecia lotu w kosmos M. Hermaszewskiego :wink: -

BSP 01 - Polska w Kosmosie - P.Elsztein.djvu:
http://hydepark2018.pl/gregsta/pdfbook/ ... ztein.djvu [38 MB]

oraz tradycyjny pdf:
http://hydepark2018.pl/gregsta/pdfbook/ ... sztein.pdf [55 MB]
Awatar użytkownika
tineo
**
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 23 lip 2018, 06:36
Lokalizacja: Rypin na Marsie

Re: Literatura

Post autor: tineo »

Co możecie powiedzieć o książce ZRÓB TO SAM MODELE RAKIET GLASS SZEWCZYK??
Do wykorzystania na początku kariery modelarza rakietowego

https://allegro.pl/zrob-to-sam-modele-r ... 36735.html
BYŁEM BLIŻEJ NIEBA! - Pozdrawiam Tomek C.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Literatura

Post autor: jaskiniowiec »

Nie znam publikacji, ale całość sprawia wrażenie bardzo prostej instrukcji. Zdecydowanie więcej wiedzy fachowej jest w książkach innych. Od prostej i wciąż niezłej książki "Młody modelarz rakiet" po rozwiniecie w temacie w formie pozostałych publikacji. Moim zdaniem kupować nie warto. Swego czasu taka prostą broszurę napisał też Sornowski
ODPOWIEDZ