Żyroskopowy stabilizator lotu rakiety

Stateczność i inne zjawiska występujące podczas lotu
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Żyroskopowy stabilizator lotu rakiety

Post autor: PIOTR »

Daniel pisze: Postaw go i puść, od razu się przewróci, postaw go i popchnij, pojedzie, bo efekt żyroskopowy kół go utrzymuje.

No własnie, Daniel poruszył bardzo ważną sprawę. Pytania pomocnicze:
1. W jakiej płaszczyźnie powinno obracać się koło zamachowe aby stabilizować tor lotu?
2. Inaczej formułując pytanie: w jakim kierunku powinna być ustawiona oś obrotu koła aby stabilizować lot?
to the open space
ajuc
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 28 paź 2013, 23:27

Re: Żyroskopowy stabilizator lotu rakiety

Post autor: ajuc »

Co do roweru to nie jest do końca tak - doświadczenia z rowerem, który miał obok koła drugie kręcące się w przeciwną stronę i wyważone tak, żeby niwelowało moment pędu pokazało, że rower jest stabilny w ruchu również bez efektu żyroskopowego.

Inna koncepcja mówiła, że tzw "ślad" decyduje o stabilności roweru, ale też ją obalono. Obecnie uznaje się, że ważne jest kilka czynników, i żaden z nich nie jest decydujący.

Więcej na ten temat:
http://bicycle.tudelft.nl/stablebicycle ... evised.pdf
http://www.todayifoundout.com/index.php ... de-a-bike/

Dlatego pytam o to, czy na pewno w przypadku pocisków i rakiet efekt żyroskopowy ma decydujące znaczenie, bo z tego co czytałem bardziej chodzi o to, żeby rakieta/pocisk skręcał z powodu niesymetryczności "w każdą stronę" (w efekcie leciał ciasną spiralą), a nie w jedną stronę.

Szczególnie, że rakiety raczej mają mały moment pędu, bo masa jest położona bardzo blisko osi obrotu, a prędkości obrotowe też nie są zbyt duże.

EDIT: doczytałem - rzeczywiście w przypadku pocisków efekt żyroskopowy ma największe znaczenie, natomiast nie znalazłem potwierdzenia, że w przypadku rakiet też. Dodatkowo pociski obracają się około 300 000 razy na minutę (źródło), żeby osiągnąć ten efekt. Rakieta raczej by tego nie wytrzymała?
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Żyroskopowy stabilizator lotu rakiety

Post autor: Daniel »

Ale porównaj masę pocisku która wynosi kilka gram, a rakiety która potrafi ważyć kilka ton, masa też ma znaczenie. W rakietach bojowych raczej się tego efektu nie stosuje bo większość rakiet jest napakowana elektroniką i jest naprowadzana na cel. Niektóre rakiety niekierowane, wystrzeliwane z wyrzutni rurowych są podkręcane przez stateczniki ale prędkości są oczywiście mniejsze, i jest (było) to praktykowane głównie przez stronę Rosyjską. Kiedyś obiło mi się o uszy że kierowane rakiety przeciwpancerne Wichr stosowane w Ka-50 również są podkręcane.
Jako ciekawostka, pocisk pod kalibrowy wystrzelony z M1 Abrams : http://www.youtube.com/watch?v=UPR7JiYe7JA Obrazek
ajuc
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 28 paź 2013, 23:27

Re: Żyroskopowy stabilizator lotu rakiety

Post autor: ajuc »

Daniel pisze:Ale porównaj masę pocisku która wynosi kilka gram, a rakiety która potrafi ważyć kilka ton, masa też ma znaczenie. W rakietach bojowych raczej się tego efektu nie stosuje bo większość rakiet jest napakowana elektroniką i jest naprowadzana na cel. Niektóre rakiety niekierowane, wystrzeliwane z wyrzutni rurowych są podkręcane przez stateczniki ale prędkości są oczywiście mniejsze, i jest (było) to praktykowane głównie przez stronę Rosyjską. Kiedyś obiło mi się o uszy że kierowane rakiety przeciwpancerne Wichr stosowane w Ka-50 również są podkręcane.
Jako ciekawostka, pocisk pod kalibrowy wystrzelony z M1 Abrams : http://www.youtube.com/watch?v=UPR7JiYe7JA Obrazek

Chyba bardziej od masy liczy się stosunek masy do powierzchni (na którą oddziałują boczne podmuchy itp), a ten stosunek pocisk ma dużo większy (w końcu to po prostu jednolity kawałek metalu, w dodatku mniej wydłużony, niż rakieta), więc tym łatwiej go stabilizować żyroskopowo.
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Żyroskopowy stabilizator lotu rakiety

Post autor: Daniel »

Należy też wziąć pod uwagę bardzo istotną kwestię, a mianowicie rakieta ma silnik. Pocisk leci z grubsza po tej samej linii nawet jeśli zacznie koziołkować to będzie leciał w miarę prosto i ustawi go pęd powietrza. Natomiast dość pokaźny ciąg silnika rakietowego będzie zmianę kursu jeszcze bardziej pogłębiał, i nie ma szans na wyprowadzenie rakiety bez pomocy elektroniki, a i ta może nieraz nie pomóc.
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Żyroskopowy stabilizator lotu rakiety

Post autor: filipberet »

Witam

Mam mały problem. Nie wiem jak obliczyć potrzebną do stabilizacji rakiety masę "koła zamachowego" żyroskopu. Wymiary rakiety w wersji mini: długość 500mm, ciężar 0,5 kg średnica 25mm ale zakładam, że maksymalna średnica "koła zamachowego" może wynosić 20 mm. Macie jakieś pomysły?

Pozdrawiam
Up Up and Away
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Żyroskopowy stabilizator lotu rakiety

Post autor: wrx »

Świetny pomysł, przetestuje to rozwiązanie w swojej najbliższej rakiecie.
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
ODPOWIEDZ