Teoria podobienstwa - modelowanie zjawisk fizycznych

Stateczność i inne zjawiska występujące podczas lotu
kermit
PROFI
Posty: 387
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: znad stawu w Baninie
Kontakt:

Re: Teoria podobienstwa - modelowanie zjawisk fizycznych

Post autor: kermit »

modelowanie modelowaniem ale jak to Babcia Pawliakowa powiedziała:
"sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".
Do czego zmierzam Hack.
Każdy model matematyczny zawieszony jest w pewnej przestrzeni abstrakcyjnej i wyniki zachowania się modelu są pewną matematyczną abstrakcją, czyli zbiorem funkcji i parametrów. Przełożenie tego na warunki fizyczne czyli "REAL" wymaga dokładnego zlokalizowania tegoż modelu , tak aby wyniki odpowiadały rzeczywistości.
Występuje tutaj zawsze zagadnienie warunków początkowych i brzegowych.
Dobranie tych stałych wymaga właśnie badań albo na rzeczywistym obiekcie albo na jego "Realmodelu".
Czyli tutaj przychylam się do opinii Elzy, że między "Wirtualem" a "Realem" istnieje korelacja, ale dobranie warunków brzegowych i początkowych wymaga badań w "Realu", bo inaczej nie wyjdziemy z "Wirtuala".
Howgh!
"...co do reszty to uważam że Kartagina musi być zburzona. "
Awatar użytkownika
ELZA
*
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Re: Teoria podobienstwa - modelowanie zjawisk fizycznych

Post autor: ELZA »

rafciodz pisze:Witam,
Dla przybliżenia tematu i wbicia podstaw nam do głów ( zwłaszcza mi ) prosiłbym o opisanie teorii tutaj, lub w naszej lokalnej Wikipedii ( nikt się chyba nie pogniewa ). O ile znajdziecie na to czas.
moge zeskanowac to co mam ze staniszewskich, ale ostrzegam ze to nie jest opisane w sposob przystepny :/
co mnie osobiscie wpienia, wiem ze jest teoria ktora rozwiazalaby wiele moich problemow waszych rowniez, ale tak jak napisales wszedzie jest "po trochu" ja podobnie z TP mialam stycznosc na turbinach i pompach, na wymianie ciepla, na mechanice plynow, a teraz sni mi sie po nocach bo wiem ze to rozwiazanie zagadki nad ktora pracuje ;)
niewiele jest osob ktore stosowaly TP w praktyce, zawdzieczamy to szalowi komputerowemu obecnemu w naszym pokoleniu, to wielka strata moim zdaniem, wylacza prad i bedziemy mieli jak w Wehikule czasu Wellsa, trzeba szanowac metody analogowe juz pomijajac to ze tworzenie modelu - prototypu i badania to pewien nieodzowny etap pracy nad wiekszoscia projektow.
Znajde co mam, poskanuje, zamierzam rowniez kupic na allegro jedyna publikacje jaka udalo mi sie w temacie po polsku znalezc, ale o rakietach tam "ni mo" ;) licze za to ze jest to wszystko opisane tak zeby czlowiek mogl strawic i podzielic sie wiedza.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Teoria podobienstwa - modelowanie zjawisk fizycznych

Post autor: rafciodz »

Temat interesuje mnie nie tylko ze względu na rakiety, ale też z powodów energetycznych. Marzy mi się zupełna niezależność od globalnych źródeł prądu, mobilne źródło energii.
Parę lat temu, w marcu, miałem przyjemność zobaczyć duże miasto bez prądu. Media nazwały to: Szczecin unplagged :grin: . Katastrofa bez wojny, cofnięcie się do czasów sprzed rewolucji przemysłowej. Absolutny brak wszystkiego.
Pomysł narodził mi się dużo wcześniej, natomiast wtedy zobaczyłem, że to coś niezbędnego. Na nic nie zdają się agregaty prądotwórcze - gdy po 4 godzinach kończy się paliwo, a dystrybutory dalej nie mają prądu i dalej nie zatankujesz.
Moje myślenie jednak skierowane jest w wykorzystanie połączonych możliwości źródeł odnawialnych. Odbiegłem trochę od TP. Prawa Kirchhoffa pozwalają na wykorzystanie takich modeli w większych układach.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
ELZA
*
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Re: Teoria podobienstwa - modelowanie zjawisk fizycznych

Post autor: ELZA »

rafciodz pisze:Temat interesuje mnie nie tylko ze względu na rakiety, ale też z powodów energetycznych. Marzy mi się zupełna niezależność od globalnych źródeł prądu, mobilne źródło energii.
Parę lat temu, w marcu, miałem przyjemność zobaczyć duże miasto bez prądu. Media nazwały to: Szczecin unplagged :grin: . Katastrofa bez wojny, cofnięcie się do czasów sprzed rewolucji przemysłowej. Absolutny brak wszystkiego.
Pomysł narodził mi się dużo wcześniej, natomiast wtedy zobaczyłem, że to coś niezbędnego. Na nic nie zdają się agregaty prądotwórcze - gdy po 4 godzinach kończy się paliwo, a dystrybutory dalej nie mają prądu i dalej nie zatankujesz.
swego czasu ogladalam program nt konca naszej cywilizacji, szalu zadnego nie trzeba w postaci pedzacych z przestrzeni kosmicznej asteroid i tym podobnych filmowych straszakow, wystarczy odpowiedni rozblysk na sloncu ktory skutecznie zalatwi wiekszosc transformatorow, jestesmy ugotowani na lata, co do dystrybutorow paliwa - nie ma pradu nie ma paliwa, nie ma pradu nie ma tez wody...
nasza cywilizacja jest masakrycznie od pradu uzalezniona to zle, ja zbieram w pamieci urzadzenia ktore potrafia pracowac bez udzialu tej formy energii, przyklad chlodniczy to agregat Audiffrren - Singrun :smile: taki chiller na pedaly :smile:
A Ty nad czym myslisz - jakis rodzaj turbiny wiatrowej? przenosnej wodnej?
ja tu zaraz poplyne bo moja inzynierska specjalnosc to urzadzenia i maszyny energetyczne :grin:

edit

mi TP jest potrzebna do modelowania zjawisk cieplnych konkretnie chlodzenie droga konwekcji wymuszonej, chce zmienic ksztalt modelu tak aby charakter przeplywu i wymiany ciepla pozostaly niezmienione ;) pozniej zostana badania, to w ielka zagadka ;) pracuje nad systemem wprowadzajacym czlowieka po urazach mozgu w hipotermie umiarkowana.
Awatar użytkownika
ELZA
*
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Re: Teoria podobienstwa - modelowanie zjawisk fizycznych

Post autor: ELZA »

teraz tematycznie, powiedzcie mi jak to jest z wrzucaniem skanow ksiazek na forum? nie chce miec nieprzyjemnosci ze wzgledu na "piratowanie" lamanie praw autorskich etc, chociaz z drugiej strony, to to samo jak przepisze co jak poskanuje...
kupilam juz teorie podobienstwa mechanicznego, ze spisu tresci wynika ze dzial aerodynamiczny jest calkiem obszerny zaplace i jak tylko przyjdzie to podziele sie tym co mam :)
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Teoria podobienstwa - modelowanie zjawisk fizycznych

Post autor: rafciodz »

Prawa autorskie mówi raczej o osiąganiu korzyści finansowych przy użyciu cudzych materiałów, jeżeli jeszcze autor zaznaczył, że jakiekolwiek kopiowanie, powielanie itd. jest zabronione to teoretycznie jest.
Natomiast jeżeli są to własne wpisy i posiłkowanie się cytatami to chyba już można. Podając dodatkowo jego źródło.
Wrzucanie skanów jako dowodów do przemyśleń nie jest chyba zabronione jeżeli nie czerpie się korzyści finansowych.

Co do moich przemyśleń, w przyrodzie istnieją naturalne zjawiska prądotwórcze na dużą i małą skalę. Rozwój technologii i materiałoznawstwa jest na tyle rozwinięty, że odpowiednio skorelowane ze sobą procesy naturalne odtworzone w mniejszej skali i przy użyciu odpowiednich materiałów pozwalają na uzyskanie autonomicznych źródeł energii bez potrzeby korzystania z sieci państwa ( stąd też nikłe zainteresowanie w tym kierunku ).
Z moimi rozważaniami do pięt wam nie dorastam. Ale to co robicie, zwłaszcza zjawisko wiru nie jest chyba nikomu obce, pracowali już nad nim niemiaszki w czasie wojny, a mi cały czas to chodzi po głowie. Konkretnie tutaj jako wiatrak pionowy odpowiednio ukształtowany przy normalnej pracy - i również odpowiednio pomalowany ( absorbowanie ciepła i wykonywanie pracy przy słonecznej, bezwietrznej pogodzie przy naturalnym nagrzewaniu warstwy gazu w odpowiednich strefach i wymuszanie ruchu, lub łatwiejszy rozruch przy pojawieniu się wiatru ). Niestety nie posiadam odpowiedniej wiedzy, żeby to policzyć... Dalej odbiornik detekcyjny nie daje mi spać. :grin:.
A już połączenie ogniw słonecznych-elektrycznych, odbiornika, wiatraka z nietypową prądnicą ustawioną w równowadze, by najmniejszy prąd z naturalnych źródeł prowadził do zaburzeń tej równowagi i rozpoczęcia ruchu - to rzecz przy której zapominam o istnieniu świata :smile:
Free Your Mind
Awatar użytkownika
ELZA
*
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Re: Teoria podobienstwa - modelowanie zjawisk fizycznych

Post autor: ELZA »

Sorry za zwlekanie z odpowiedzia, ale mam pomor w domu, dzieciaki chore czasu nie bylo :)
znalazlam w temacie fajny skrypt - prezentacje goscia z polibudy wroclawskiej, tyle ze to sam w sobie ciezar, jak ja widze metode rownan rozniczkowych to mi sie "ratunku pomocy" w glowie swieci, no ale mozna poprobowac, skoro inni to ogarneli to czemu nie my hihi :) w dole linkiem sluze, moze dokument skopiowac bo moze po pewnym czasie zniknac:)

http://www.biomech.pwr.wroc.pl/download/elempodmod.pdf

swoja droga gdybysmy zajeli sie tym na powaznie to mamy chyba tez osobe do ktorej moznaby napisac czy nie zgodzilaby sie pomoc bo jak mniemam ta prezentacja dotyczy wykladu.
jest tez jakas literatura na koniec.
ksiazka jeszcze nie doszla ale czekam na polecony priorytet, co wg poczty polskiej oznacza od 1 do 14 dni hahaha :D
ODPOWIEDZ