Kupię głowice

armagedon2212
*
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 6 lip 2013, 10:07
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka
Kontakt:

Kupię głowice

Post autor: armagedon2212 »

Witam wszystkich potrzebuje głowicy do rakiety "Grubas v.1"
Obwód rakiety zewnętrzny: 4.2mm
Obwód wewnętrzny: 3.6mm
Wysokość głowicy to ok 5cm
W kształcie ostrołuku
Z jakiegoś lekkiego materiału

Pozdr. Armagedon ;)
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kupię głowice

Post autor: Adam »

Witam!
No i jak tu nie być ironicznym...
armagedon2212 pisze:Obwód rakiety zewnętrzny: 4.2mm
Aby obliczyć średnicę, należy obwód podzielić przez liczbę pi.
4,2mm / 3,1415926 = 1,336mm
armagedon2212 pisze:Wysokość głowicy to ok 5cm
No to chyba nadaje się zaostrzona szprycha, albo taki drut do "robiebia na drutach". Jeszcze igła do skóry by mogła być.
Jedno jest pewne. Opory będą znikome :lol:
Pozdrawiam!
armagedon2212
*
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 6 lip 2013, 10:07
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka
Kontakt:

Re: Kupię głowice

Post autor: armagedon2212 »

Ja się nie znam aż tak na rakietach jak wy ale wiem że dużo ludzi tutaj jest bardzo niemiłych i obraźliwych (tak jak Pan powyżej). To będzie moja pierwsza rakiet więc jest mała i nie potrzebuje zbyt dużej głowicy więc proszę się tak niemiło nie wyrażać :p
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Kupię głowice

Post autor: placydo »

Pofatygowałem się i ściągnąłem plany rakiety. Sprawa ma się tak:
Korpus średnica zewnętrzna: 4,8 cm
Korpus średnica wewnętrzna: 4,4 cm ( 2mm grubość ścianki)
Średnica głowicy u podstawy: 4,8 cm
Wysokość głowicy: 5,1cm

Obrazek
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Kupię głowice

Post autor: verex »

armagedon2212 pisze:Ja się nie znam aż tak na rakietach jak wy ale wiem że dużo ludzi tutaj jest bardzo niemiłych i obraźliwych (tak jak Pan powyżej). To będzie moja pierwsza rakiet więc jest mała i nie potrzebuje zbyt dużej głowicy więc proszę się tak niemiło nie wyrażać :p
Cześć


Wręcz przeciwnie, ludzie są bardzo mili i pomocni, tylko że przed budową modelu wypadałoby zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami oraz tym, jakie materiały są łatwe do zdobycia, a tego niestety nie zrobiłeś. Adam zwrócił Ci tylko uwagę że podałeś złe dane. To Ty jesteś konstruktorem i powinieneś wiedzieć, że to nie obwód, tylko średnica; i nie 4.2mm, tylko 4.2cm albo jak wolisz 42mm.

Na forum widać, że bardzo często przygoda z modelarstwem rakietowym zaczyna się od praktyki - a to jest duży błąd, bo bez podstawowej choćby wiedzy niczego nie zbudujesz. Swoją przygodę z rakietami powinieneś zacząć od TEORII!!! - czytania forum oraz zaznajomienia się z podstawowymi prawami fizyki, jednostkami miar oraz pojęciami których używa się w modelarstwie rakietowym. To trochę nudne, ale uwierz, że to jedyna droga.

Okej, przebrnąłeś już przez mój "niemiły i obraźliwy" wywód, to teraz powiem ci coś odnośnie twojego problemu, czyli zdobycia głowicy. ;)

Zakładam, że rurkę na korpus już masz, dlatego zdecydowałeś się na taką a nie inną średnicę. Jeśli nie masz także rurki, to polecam ci zakup rury oraz głowicy o średnicy 51/53mm u Piotra (gdybyś miał problem - nick: PIOTR) - lecz wtedy musisz zmienić projekt rakiety.

Do rurki o średnicy jaką masz w projekcie głowicy raczej nie dostaniesz. A więc jedyne co ci pozostaje, to zrobienie takiej głowicy. Jako że jesteś początkującym modelarzem, zakładam że nie masz dostępu do tokarki i nie chce ci się dłubać w drewnie - w końcu chcesz lekką głowicę.

Dlatego polecam wybrać się do najbliższej kwiaciarni po piankę do sztucznych kwiatów. W tej piance wytniesz sobie nożykiem, drutem czy co tam masz pod ręką koło (a właściwie walec, ale staram się tłumaczyć tak abyś zrozumiał) o średnicy około 50mm. Bierzesz papier ścierny i szlifujesz tak długo aż średnica będzie równa ściance wewnętrznej twojego korpusu. Piankę tą lekko się obrabia, więc nie będziesz miał problemu. Potem szlifujesz sobie kształt głowicy. Jak chcesz, możesz na to nałożyć szpachlę, czy obkleić papierem, a najlepiej zalaminować tkaniną szklaną i żywicą. Voila' - głowica jak ta lala za niecałe 10zł i godzinkę poświęconej pracy.

Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
armagedon2212
*
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 6 lip 2013, 10:07
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka
Kontakt:

Re: Kupię głowice

Post autor: armagedon2212 »

Placydo ja zmieniłem troszkę plany bo wpisałem inne wymiary korpusu :) a głowice przyciołem o 1mm choć to mała różnica ale żeby już było do 5cm :roll:

Verex ja bardzo dużo czytałem o modelarstwie i dużo się od was dowiedziałem, i serdeczne dzięki za przepis na głowice na pewno skorzystam :grin:
armagedon2212
*
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 6 lip 2013, 10:07
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka
Kontakt:

Re: Kupię głowice

Post autor: armagedon2212 »

O i się pomyliłem bo napisałem "obwód" a chodziło o średnice :twisted:
Mała pomyłeczka
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kupię głowice

Post autor: rafciodz »

Armagedon wprowadzasz prawdziwy armagedon... Adam nie był niemiły i obraźliwy...

Widzisz nasza troska o Wasze zdrowie bardzo często odbierana jest jako złośliwość. Jeżeli jest się nieprecyzyjnym w wypowiedziach (*jeżeli posiada się podstawową wiedzę), lub nie posiada się wiedzy można zostać odebranym jako zupełny ignorant, nieuk. Który na dodatek żąda natychmiast właściwej odpowiedzi (często w pierwszym poście ).

A tutaj "surprise":
- widzimy tylko co napiszesz, zatem to jak napiszesz i co napiszesz świadczy o Tobie.
- wiedzę jaką mamy w większości przelaliśmy już na to forum.
- pomagamy tym co się naprawdę z czymś zmagają, nie tym co chcą - bo im się wydaje, że im się należy.

I na koniec - to, że jest tu ciężko wie każdy, każdy też wie, że jest tu bo jest ciężko i nie będzie się z tak błahego powodu poddawał. Działaj dalej.
Free Your Mind
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kupię głowice

Post autor: Adam »

Witam!
Jeszcze mi się oberwało :sad:
Nic to. Mam nadzieję, że to trochę dzięki mnie wyjaśniła się sprawa wymiarów głowicy.
rafciodz pisze:- widzimy tylko co napiszesz, zatem to jak napiszesz i co napiszesz świadczy o Tobie
Właśnie o to mi chodziło. Odpowiedziałem na zadane pytania zgodnie z moją najlepszą wiedzą. Wymiary były podane jako obwód, jednostką były milimetry, więc głowica najwyraźniej miała 1,3 mm średnicy i 5 cm długości.
Chciałem tylko pokazać, że należy wyrażać się precyzyjnie, to ważne tak na forum, jak i w życiu. To właśnie komunikatywność.
Ale wracając do tematu.
Jak pisał już Verex, pewnie nie znajdziesz takiej głowicy gotowej, więc będziesz ją musiał zrobić. Pianka do kwiatów jest super łatwa w obróbce, ale strasznie słaba. Ja wolę styropian. Moja metoda to bloczek styropianu nakręcony na długi wkręt do drewna z obciętym łbem i zamocowany w wiertarce. W wiertarce duże obroty. Do tego papier ścierny najpierw bardzo gruby (40-stka) a potem coraz drobniejszy. Na to, w zależności od potrzeb i chęci, szpachla, żywica albo laminat. Albo tylko farba. Można zrobić głowicę "z grubsza" albo "profi", w zależności od wykończenia.
Prawda jest taka, że zwykle łatwiej zmienić rurę na korpus niż zrobić głowicę, więc lepiej zacząć od głowicy, a do niej dopasować (lub zrobić) rurę, niż znaleźć rurę i szukać (lub dorabiać) głowicę.
Pozdrawiam i dobrej nocy :grin:
ODPOWIEDZ