HAPPENING: DOGONIĆ KOSMOS IV

Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

HAPPENING: DOGONIĆ KOSMOS IV

Post autor: KSard »

Witam



Chciałbym zarekomendować imprezę "Dogonić Kosmos"



Oto szczegóły:



ORGANIZATORZY:

MŁODZIEŻOWE STOWARZYSZENIE „SOLIDEO”

PODKARPACKIE AMATORSKIE STOWARZYSZENIE ASTRONOMICZNO-ASTRONAUTYCZNE.

BLIŻEJ GWIAZD.PL





HAPPENING:

„DOGONIĆ KOSMOS IV” –

40 rocznica lądowania na Księżycu.



16 - 30 lipiec 2009 r.





W RAMACH HAPPENINGU ODBĘDĄ SIĘ:



Wystawa „Dogonić Kosmos”



Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Sympatyków Nauk Kosmicznych, pt.

„Polska a Światowa Astronautyka”



Pierwszy Podkarpacki Piknik Naukowy



Spotkanie z kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim



Spotkanie z kosmologiem ks. Michałem Hellerem



Spotkanie z astronautą NASA Scott’em Parazynskim ( pod znakiem zapytania)



Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Elektronicznej

„Ticket To The Space”



Organizator obchodów rocznicowych:

Młodzieżowe Stowarzyszenie SoliDeo – Marcin Mazur

Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Astronautyczne.

Bliżej Gwiazd.PL



Patronat medialny:



DISCOVERY CHANNEL

ONET.PL

TVP 3 RZESZÓW

RADIO RZESZÓW

SUPER NOWOŚCI

injaslo.pl



W ramach obchodów odbędą się/zaprezentowane zostaną:



16- 30. 07. 2009 Wystawa pt. „Dogonić Kosmos”. ( dla uczestników zlotu za free)



16-19.07.2009 Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Sympatyków Nauk kosmicznych



17.07.2009 Spotkanie z pierwszym polskim kosmonautą gen. Mirosławem Hermaszewskim. (dla uczestników zlotu) ( dla uczestników zlotu za free)



18.07.2009 Pierwszy Podkarpacki Piknik Naukowy ( dla uczestników zlotu za free)



18.07.2009 Piknik Meteorytowy ( dla uczestników zlotu za free)



18.07.2009 Otwarte spotkanie z astronautą NASA Scottem Parazynskim ( dla uczestników zlotu za free) (pod znakiem zapytania)



18.07.2009 Otwarte Spotkanie z pierwszym polskim kosmonautą gen. Mirosławem Hermaszewskim. ( dla uczestników zlotu za free)



18.07.2009 Otwarte Spotkanie z kosmologiem ks. Michałem Hellerem ( dla uczestników zlotu za free)



18.07.2009 Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Elektronicznej „Ticket To The Space” ( dla uczestników zlotu za free)



18.07.2009 Nocne obserwacje nieba m. in. planet, gwiazd, mgławic itp. Teleskopy i sprzęt audio - video umiejscowione będą na płycie Jasielskiego Rynku. ( dla uczestników zlotu za free)



19.07.2009 Spotkanie z kosmologiem ks. Michałem Hellerem (dla uczestników zlotu) ( dla uczestników zlotu za free)



19.07.2009 Kino Syrena – pokaz filmu pt. „The Dark Side Of The Moon”

( dla uczestników zlotu za free)



16-30.07.2009 Warsztaty w „ Klubie Błękitnego Parasola” na temat: „Twoja wizja życia w Kosmosie”.



Opis poszczególnych zdarzeń (eventów), które odbędą się w ramach happeningu:



A) Wystawa pt. „Dogonić Kosmos”, podzielona zostanie na trzy wystawy tematyczne:



- „ Życie z orbity” – obrazującej wpływ rozwoju astronautyki na życie każdego z nas, zatem zaprezentowane będą zdjęcia satelitarne, tworzywa takie jak teflon, które wynalezione zostały pod kątem eksploracji kosmosu, modele rakiet, pojazdu księżycowego, modele sond kosmicznych, zdjęcia marsa w 3d, żywność jaką zabierają ze sobą astronauci podczas wypraw na orbitę i wiele innych interesujących eksponatów.

Obecnie prowadzimy rozmowy z ambasadą Stanów Zjednoczonych, nad udostępnieniem, większej ilości eksponatów, m. in. skafandra kosmicznego).



- „Kosmiczny wyścig” - wystawa ta obrazować będzie historię podboju kosmosu, przez amerykańskich i rosyjskich uczonych na tle ówczesnej polityki i osiągnięć technicznych.

Zaprezentowane zostaną: archiwalne zdjęcia Centralnej Agencji Fotograficznej, przedstawiające starty amerykańskich i rosyjskich rakiet, wszystkie roczniki od 1958 – 1991 roku kwartalnika „Astronautyka”

Sylwetki wybitnych osób mających wpływ na historię badań kosmosu, zatem Vernera von Brauna, Siergieja Pawłowicza Koroleva, książki i czasopisma o tematyce astronautycznej, modele rakiet, kart okolicznościowe i znaczki pocztowe wydane z okazji wydarzeń związanych z podbojem kosmosu, flaga którą James Pawelczyk, zabrał ze sobą na orbitę i podarował Prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, i wiele innych eksponatów, mających wartość historyczną.



- „Pierwszy polak w kosmosie” wystawa prezentująca sylwetkę gen. Mirosława Hermaszewskiego, przybliżająca jego postać, poprzez archiwalne zdjęcia Centralnej Agencji Fotograficznej, przedstawiające przygotowania do startu, start i powrót pierwszego polskiego kosmonauty, archiwalne gazety i wycinki gazet przedstawiające tamo wydarzenie.



Oficjalna strona: http://www.dogonickosmos.pl
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Rekomendacja była zacna, to i efekt jakiś tam był. Inaczej - w piątek wieczór dojechaliśmy z Agnieszką do Folusza na zlot. Po zakwaterowaniu w drewnianym domku razem z prze fantastycznymi ludźmi (Dzięki Maja i Darek za wszystko), poszliśmy oglądać niebo. Niedaleko rozłożono sprzęt, a niebo było zaskakująco gwieździste jak na tą porę roku. Można było pooglądać Jowisza, Galaktykę w Andromedzie oraz wiele innych (np przelot ISS). Było ognisko i można było porozmawiać na różne tematy. Ciekawi ludzie, sporo młodzieży (ale jakiej!), miła atmosfera...Super!

Na drugi dzień dojechaliśmy do Jasła, do Jasielskiego Domu Kultury. Była tam wystawa zdjęć dotyczących astronautyki, oraz naprawdę duża kolekcja książek i pamiątek związanych z astronautyką (meteoryty, medale, żywność liofilizowana, modele redukcyjne rakiet itp).



Obrazek



Były media pod postacią choćby Telewizji Rzeszów. Na zdjęciu poniżej w trakcie wywiadu z Markiem Bilińskim, a po prawej Hermaszewski coś tam sobie ubiera.



Obrazek



Potem na sali było spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim. Świetnie poprowadzona prelekcja.



Obrazek



Po przerwie był koncert Przemysława Rudzia, Adama Bownika oraz Marka Bilińskiego. Można było kupić płytki, dostać autografy.



Obrazek



Obrazek



Na koniec grupowe zdjęcie niektórych uczestników zlotu (nie wszyscy byli na koncercie i nie wszyscy poszli do zdjęcia)



Obrazek



Niestety najbardziej istotne spotkania mi uciekły, gdyż pracowałem i mogłem w Foluszu pojawić się dopiero w piątek koło 22. A właśnie piątek był dniem rakietowym i było kilka prelekcji dotyczących interesujących Nas dziedzin (choćby o arabskich programach kosmicznych). Tak samo nie udało się być na spotkaniu z Hellerem.

Organizacyjnie było naprawdę nieźle, zwłaszcza że robił to prawie jeden człowiek - Marcin Mazur.



A teraz to co istotne. W większości wiedzą o Nas, ale niewiele. Ze trzy razy dostałem zapytanie, "czy może ja to ten słynny Ksard". (nie żartuję). Oczywiście wyjaśniałem co i jak. Wielu osobom opowiadałem co robimy, jak wygląda światek twórców rakiet eksperymentalnych w Polsce, jak się to rozwija, jaka była historia. Nie zdziwię się, jak zawita na forum kilka osób. Z tego co widzę, to warto było by jednak w przyszłym roku pojawić się na takim happeningu większą grupą i przygotować jakieś prezentacje. "Dogonić Kosmos V" ma się (przynajmniej jak na razie) odbyć w przyszłym roku w Toruniu.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Hehe, konkurs z cyklu: Znajdź jaskiniowca i jego dziewczynę Agnieszkę na stronie http://www.terazjaslo.pl/?p=542
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Witam,

He, he.... znalazlem !!! :D Na samym dole, pierwsze z lewej.



Paul



Ps.

Pozdrowienia dla Agnieszki, bardzo ladnie wyszla na tym zdjeciu :D .... ty oczywiscie rowniez :D
Copernicus
**
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: Copernicus »

W Toruniu mówicie..., brzmi interesująco :)
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: KSard »

Mam coś fajnego :D



Obrazek
ODPOWIEDZ