Wyrzutnia rakiet-Rąbka

Awatar użytkownika
KrzysztofJapan
*****
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Katowice

Wyrzutnia rakiet-Rąbka

Post autor: KrzysztofJapan »

Witam

Zamieszczam e-booka na temat tytułowej wyrzutni rakiet znajdującej się w pobliżu Łeby i ruchomych wydm. Zakupiłem ten informator/przewodnik kilka lat temu, gdy tam byłem. Znajdziecie tam informacje na temat samej wyrzutni ale są też zamieszczone plany naszych Meteorów. Pomyślałem, że może przyda się komuś. Może Panowie z Roxan Group znajdą tam coś ciekawego do swojego projektu Meteora 2 :D .



Plik waży 14,5 MB

http://odsiebie.com/pokaz/3586110---ed3d.html



Pozdrawiam

Krzysztof
rexar.96
*
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Post autor: rexar.96 »

też tam byłem ale nie za ciekawie
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

W końcu i ja tam zawitałem w maju tego roku. Po krótkim szoku spowodowanym ceną za bilet wstępu wszedłem na teren wyrzutni. Nawet było na co popatrzeć. Hangar znany z historii wciąż stoi. Dużo informacji o Meteorach, resztki wyrzutni Meteorów, zdjęcia ludzi biorących udział w programie. Wystawa jest w dwóch miejscach: w bunkrze zaraz przy wejściu oraz w hangarze montażu rakiet. Oprócz Meteorów na terenie wyrzutni stoją Modele rakiet niemieckich z II wojny oraz...Wołchow. Meteor znajduje się też na monecie o nominale 7 Łeb, monecie lokalnej, wydanej z okazji 40 lecia odpalenia największej polskiej rakiety badawczej.

A teraz fotki i filmik:



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek





http://jaskiniowiec.strefa.pl/rakiety_m ... meteor.avi







i tyle....
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Post autor: PIOTR »

Fajna relacja.

Co to za czerwono-srebrne cygara? Wyglądają archaicznie, Gargamelowato. Napiszesz coś o nich? Czy meteor3 na zdjęciach to kopia, skala 1:1?
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Nie pamiętam dokładnie nazwy, ale było to niemieckie rakiety z czasu wojny, które miały być zdalnie sterowanymi przeciwlotniczymi pociskami rakietowymi. Nazywały się chyba Rheintochter.
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Witam,

Mysle, ze to miejsce bede musial koniecznie odwiedzic. Co prawda, do ogladania nie ma tam az tak duzo eksponatow, ale przynajmniej warto zobaczyc. Rąbka byla by wspanialym miejscem na zorganizowanie festiwalu meteora i z pewnoscia przyczynila by sie do popularyzacji tego miejsca.

Troche dziwne dla mnie jest to pierwsze zdjecie przedstawiajace cala rodzine meteorow kore widze po raz pierwczy.



Co do tej niemieckiej rakiety, to masz racje- jest to rakieta przeciwlotnicza Rheintochter. Bylo pare innych wersji tej rakiety, ale skonczylo sie wlasciwie tylko na probach.



Pozdrawiam

Paul
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Na pierwszym zdjęciu nie ma Meteorów. Jest tam pokazana rodzina rakiet eksperymentalnych opracowywana prze p. Jacka Walczewskiego w ramach Pracowni Sondaży Atmosferycznych, czy też Doświadczalnego ośrodka rakietowego w Krakowie. To wszystko próby zrobienia rakiety meteorologicznej. Całość zaowocowała później podpisaniem przez PIHM umowy z IL na opracowanie Meteorów. Pan Walczewski działał z pokazanymi rakietami w latach 1958-65. To rakiety RM1, RM2, RP2, RM3W, RASKO itp. W większości silnikami tych rakiet były przekonstruowane silniki od Katiuszy.



P.S. Paul, nie czytałeś książki "Polskie Rakiety Badawcze"?
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Z przykroscia musze przyznac, ze nie :oops: Jest moze ta ksiazka gdzies do zdobycia?



Paul
andrzej.kotarski
*
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
Kontakt:

Post autor: andrzej.kotarski »

Jaskiniowiec, wspaniałe fotki.



Andrzej Kotarski
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Wyrzutnia rakiet-Rąbka

Post autor: PIOTR »

Latem również odwiedziłem wyrzutnię w Rąbce.
Najpierw jednak sprawdziliśmy największą piaskownicę w Polsce
Obrazek

tutaj zasypane po wierzchołki drzewa
Obrazek

Jako że wyrzutnia w Rąbce tuż, tuż ... musiałem :smile:
Przy bramie wejściowej standard: pamiątki, chleb ze smalcem, turyści szukający swoich rowerów.
Natomiast przy kasie zaskoczenie:
- Państwo z Polskiego Towarzystwa Rakietowego?
- Tak
- Zapraszamy, wstęp wolny
Przyznaję, że byłem mile zaskoczony.
Cóż warto nosić koszulkę :smile:Obrazek

Pierwsze stanowisko muzealne i rakieta wielostopniowa przypominająca wycior
Obrazek

Pojawiło się stoisko z szybami pancernymi wczesnej konstrukcji - na zdjęciu 2x 4cm o ile dobrze pamiętam
Obrazek

Trochę dalej właściwe stanowisko wyrzutni używanej przez Niemców a potem przez zespół prof Walczewskiego.
Modele rakiet jak wcześniej opisywał Jaskiniowiec
Obrazek

Oprócz Wołchowa na wyrzutni
Obrazek

pojawił się jeszcze jeden po lewej stronie hangaru
Obrazek

przy którym leży pozostałość po ruchomym pomoście wyrzutni
Obrazek

A takie miał zastosowanie - pomost na gnieździe wyrzutni
Obrazek

Dzień wcześniej pojawił się model V2 w skali 1:1, w sumie nie wiem po co ale jest
Obrazek

Obrazek

W hangarze na wprost wejścia resztka torowiska i średnio udany model Meteora2.
Po zakończeniu programu Meteorów przez długi okres wszystko niszczało a pewien "pasjonat" złomu pociął torowisko i sprzedał.
Obrazek

Podwieszony pod sufitem oryginalny Meteor3 z Muzeum Lotnictwa
Obrazek

cdn
to the open space
ODPOWIEDZ