ILR-33 Bursztyn na Targach MSPO Kielce 2015

Awatar użytkownika
kniklas
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 24 mar 2013, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ILR-33 Bursztyn na Targach MSPO Kielce 2015

Post autor: kniklas »

Wybrane parametry rakiety (na podstawie tego co wiem od projektantów):
  • długość 400 cm
  • średnica 23 cm
  • ciąg głównego silnika - ok 450 kg (silnik hybrydowy); produkowany poza Instytutem Lotnictwa (zapomniałem się zapytać jaka firma go produkuje)
  • ciąg dopalaczy - ok 440 kg na dopalacz (są 2 szt dopalaczy - na paliwo stałe); dopalacze oparte są na sprawdzonych silnikach SKA z Politechniki Warszawskiej
  • całkowita masa - ok 170 - 200 kg (nie wiem jaka jest masa bez paliwa)
  • utleniacz w głównym silniku H2O2 98%
  • paliwo w głównym silniku - stałe, w ciągu m-ca będzie ustalone
  • odzysk - tylko głowica (w przyszłości przewidywany jest odzysk silnika/rakiety)
  • odzysk - na pułapie 15km otwiera się pierwszy spadochron, hamuje do ok 50 m/s. Na pułapie 1 km otwiera się drugi spadochron - hamuje do ok 8 m/s
  • czas pracy dopalaczy - ok 2.5s
  • czas pracy silnika głównego - ok 40-50s
  • ciśnienie zbiornika z helem - ok 430 bar
  • ciśnienie zbiornika z utleniaczem - ok 35 bar
  • ciśnienie w komorze spalania - ok 20 bar
  • pułap na którym kończy pracę silnik główny - ok 20-25km
  • maksymalny pułap rakiety - ok 100-120km
  • start testowy, zakłada maks. pułap 10km; będzie w przyszłym roku na poligonie w Drawsku
  • w zależności od wyników pierwszego lotu następny lot ma osiągnąć pułap min. 100km - miejsce startu nie jest jeszcze ustalone (opcje: Polska, Europa, Afryka)
Nie ma rzeczy niemożliwch.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ILR-33 Bursztyn na Targach MSPO Kielce 2015

Post autor: jaskiniowiec »

Dzieki, nareszcie coś konkretnego.
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ILR-33 Bursztyn na Targach MSPO Kielce 2015

Post autor: robercik »

Cześć
mogę uzupełnić informacje. Zakładana masa H2O2 to 60 kg, a impuls właściwy z PE 220 s. W tej sytuacji, według mojej symulacji, bursztyn nie może być cięższy niż 140 kg. Przy 200 kg bursztyn zaleci na 40 km. Koledzy z ILOT tłumaczą jednak, że przy 200 kg odpowiedni stosunek masy paliwa do reszty maszyny zostanie zachowany.

pzdr
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: ILR-33 Bursztyn na Targach MSPO Kielce 2015

Post autor: placydo »

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/pols ... 37964.html
Media już podłapał temat.

Ja pozostanę sceptyczny (jak zwykle).
thomson
*
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 26 sie 2012, 18:15
Lokalizacja: Gdańsk, PL

ILR-33 Bursztyn w 2016 ma osiągnąć 100km

Post autor: thomson »

Opracowana w Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa rakieta ILR-33 „Bursztyn" ma posłużyć do zdobycia doświadczenia w budowie silników i rakiet, które w przyszłości może zostać wykorzystane do wynoszenia sztucznych satelitów.

Więcej informacji: http://www.defence24.pl/267723,polski-b ... w-kosmosie

Brzmi cholernie obiecująco. Mam nadzieję, że to nie tylko przechwałki.
Awatar użytkownika
forsker
**
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 12:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ILR-33 Bursztyn na Targach MSPO Kielce 2015

Post autor: forsker »

Ladnie napisane: 'Polscy specjaliści z Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa skonstruowali nowatorską (SIC!!) rakietę ILR-33 "Bursztyn". - Jest to pierwszy krok do zaprojektowania w Polsce pierwszego launchera dla satelitów - mówi Błażej Marciniak, konstruktor "Bursztyna".' Teraz wytrychem w walce o kaske na pracki naukowe i nie tylko sa dwa slowa: 'innowacyjny' albo 'nowatorski'. Ja osobiscie wole to drugie - bardziej po polskiemu jest :smile:. Zastanawiam sie gdzie jest nowatorstwo tego przedsiewziecia, szczegolnie, ze na koncu artykulu jest: 'Misja jest kontynuacją przedsięwzięcia zapoczątkowanego przez Instytut Lotnictwa jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku.' Nie powiem, usmialem sie troszke czytajac te slowa. Ale to trzeba bylo by wrocic do historii programu naszego rakietownictwa i motywow decydujacych o jego zakonczeniu. Mozna przeciez to normalnie napisac. Tak wiem - troche zlosliwy jestem. No i jeszcze jedna wazna sprawa - calkowicie przemilczana: z jakiego miejsca na kuli ziemskiej bedzie odpalana ta rakieta. Nie przypominam sobie, zebysmy mieli obecnie jakis 'Punkt sondazu rakietowego Ustka (1964-1965rok) czy 'Stacja Sondazu Rakietowego Leba' (1967-1974rok). Zapewne start odbedzie sie w Esrange Space Center a moze wspolnie z Copenhagen Suborbitals? Copenhagen Suborbitals... Czy oni przypadkiem nie bawia sie/bawili sie hybryda na T-stoff (80-85%H2O2)? A moze IL stworzy wlasny silnik we wspolpracy z Copenhagen Suborbitals? H202 98% HTP juz umieje robic )

I pomyslec, ze nowatorski (tu moge uzyc tego slowa) projekt rakiety Meteor 2K z lat 70 XX wieku powielany jest teraz w nowoczesnych rozwiazaniach rakiet japonskich, amerykanskich, chinskich, francuskich, brazylijskich, rosyjskich i polskich :smile::) (boostery na paliwo stale jako uzupelnienie silnika glownego).

1.Polscy naukowcy skonstruowali rakietę. Wkrótce rozpoczną się testy rakiety "Bursztyn" (wideo)
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/pols ... ety_burszt

yn_wideo_337964.html
2. Nadlenek wodoru 98% klasy HTP– alternatywa dla hydrazyny
http://ilot.edu.pl/prace_ilot/public/PD ... 2014/3.pdf
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ILR-33 Bursztyn na Targach MSPO Kielce 2015

Post autor: jaskiniowiec »

Duża rakieta na H2O2 i to jeszcze na H2O2 własnej produkcji, to jednak jest osiągnięcie. Co prawda kontynuacja Meteora2 jest tylko w pragnieniu pułapu oraz boosterach, ale przyjmuję taki skrót myślowy. Fakt, jak to w warszawce pijar z deka dęty, ale jeszcze skrajnie nie przeginają, wiec mam to gdzieś, a oczekuję z ciekawością efektów. Mam nadzieję, że po koleżeńsku dostaniemy trochę materiałów z testów, by zobaczyć jak to się rozwija. Łatwo nie jest, H2O2 sam od siebie w tym stężeniu jest bardzo niebezpieczny.
Co do miejsca startu, słyszałem o możliwości lotu na takie pułapy na Litwie.
Poza tym, cokolwiek by nie mówić, w końcu fachowcy zaczęli robić porządne rzeczy i brać się za większe. Baaardzo mnie to cieszy, na takie coś czekałem. Pozostaje mi mieć tylko nadzieję, że mają parcie na sukces, a nie będzie to miś na miarę Naszych czasów, czyli wciąż gdzieś coś, byle robić ją jak najdłużej i jak najdłużej mieć finansowanie. Pokażą, czy chodzi im o rakiety, czy o szmal i PR. Poczekajmy cierpliwie i kibicujmy. Się uda, będę dumny i ja....
mauzer
****
Posty: 160
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: ILR-33 Bursztyn na Targach MSPO Kielce 2015

Post autor: mauzer »

Zgadzam się z tym co napisał powyżej Andrzej, pisząc iż jest to osiągnięcie. Co więcej miałem okazję zapoznać się tematem nieco bliżej i nie wygląda na to by było to zagranie "pijarowe"


Wszystkich chętnych, którzy zechcą przyjrzeć się rakiecie z bliska, zadać pytania konstruktorom zapraszam na trzecią edycję konferencji "Polska w Kosmosie" W tym roku odbędzie się ona w dniach 26 - 27 listopada w Instytucie Lotnictwa. Więcej szczegółów na http://www.polskawkosmosie.org
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ILR-33 Bursztyn na Targach MSPO Kielce 2015

Post autor: robercik »

Cześć
Trochę obszerniejszy materiał o Bursztynie pojawił się na stronie ILotu:

http://ilot.edu.pl/9-konferencja-develo ... n-systems/

Wynika z tego, że prezentowana makieta posłuży do badań w tunelu aerodynamicznym, nie jest więc tylko maskotką :smile:

pzdr
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ILR-33 Bursztyn na Targach MSPO Kielce 2015

Post autor: robercik »

Cześć
Poszukałem dzisiaj jakichś nowości dotyczących rakiety Bursztyn. No i coś jest.
Po pierwsze ILR-33 Bursztyn znalazł się w gronie polskich statków powietrznych na stronie: http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/ ... -Bursztyn2
Ciekawy spis, nie wiedziałem nawet że w Polsce wykonano lub zaprojektowano aż tyle rakiet, chociaż oczywiście większość to wyroby wojskowe.
Na marginesie to bardzo ciekawe, ponieważ żadna rakieta nie spełnia definicji statku powietrznego w polskim prawie lotniczym.

Po drugie, zapowiadane w wywiadach badania makiety Bursztynu w tunelu aerodynamicznym ILot miały miejsce. Wzmianka przynosi niewiele informacji:
"Zdjęcia wykonane zostały w trakcie badań tunelowych rakiety ILR-33 Bursztyn przeprowadzonych w Centrum Nowych Technologii Instytutu Lotnictwa. Rozwijana konstrukcja będzie w stanie osiągnąć pułap 100 km, wynosząc przy tym na swoim pokładzie ładunek o masie do 5 kg. Ponadto, prace realizowane przy budowie Bursztyna pozwolą kadrze inżynierów i naukowców na zdobycie niezbędnej wiedzy do opracowywania bardziej zaawansowanych konstrukcji."

Natomiast galeria zdjęć bardzo interesująca: http://ilot.edu.pl/badania-tunelowe-ilr-33-bursztyn/

Jak widać prace trwają.
Mauy, kiedy planujecie zapowiadany lot na 10 km?

pzdr
ODPOWIEDZ