Czyżby?

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Czyżby?

Post autor: jaskiniowiec »

Fragment stronki z Centrum Nowych Technologii IL
Czy ja dobrze doczytałem? Tam jest napisane : "Pracownia Technologii Kosmicznych zakończyła prace nad stworzeniem własnej, taniej rakiety nośnej wyposażonej w ciśnieniowe systemy zasilania odpowiadające za pracę silników rakietowych na ekologiczne materiały pędne. Rakieta zaprojektowana została z myślą o wynoszeniu małych ładunków, ok.100 kg, na orbitę synchronizowaną słonecznie o wysokości około 600 km."
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czyżby?

Post autor: rawsock »

Jeżeli mamy tam jakieś kontakty to może warto by było podpytać? W ogóle w zasadzie z tym działem chyba warto by było nawiązać jakąś większą współpracę, bo widać że mają możliwości chociażby przeprowadzania symulacji. Ktoś ten temat już ciągnął?
Sebastian
Mauy
PROFI
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Czyżby?

Post autor: Mauy »

To jest jedynie projekt i to chyba z 2009 roku... ;) Postępy? To już inna kwestia bo iLot rozwija wiele innych technoligii, które są z tym związane.
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czyżby?

Post autor: robercik »

Cześć
Faktycznie zapis na stronie www. sugeruje, jakoby ILot zbudował rakietę, chodzi jednak o zakończenie projektu. ILot stara się zainteresować koncerny europejskie swoimi pomysłami żeby zrealizować projekt. Obszerny popularnonaukowy artykuł dotyczący m.in. konstrukcji omawianej rakiety można znaleźć tu:

ilot.edu.pl/wp-content/uploads/2011/03/PIL_198.pdf

Warto poczytać naprawdę, jest też coś o hybrydach Obrazek
pzdr
Awatar użytkownika
sensi
PROFI
Posty: 79
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Czyżby?

Post autor: sensi »

Tak jak mówi Robercik - to odnosi się do projektu opisanego w tej monografii.
Powstał projekt wstępny. Część prac (i prób) było też realizowanych na MELu na Politechnice Warszawskiej (z resztą SKA obecnie współdziała z IL na kilku płaszczyznach :) )
Też zachęcam do przeczytania tych publikacji.
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Czyżby?

Post autor: Piotrek »

Napisalem do nich. Oto jaką otrzymalem odpowiedz:

Witam,Szanowny Panie, rakieta została zaprojektowana, nie zbudowana, do tego daleka droga. Co mogę powiedzieć o rakiecie, jest to trójstopniowa rakieta nośna zdolna wynosić ładunki o masie 100kg na orbity synchronizowane słonecznie, masa rakiety wynosi około 20ton, ciąg startowy około 250kN. Ze względu na procedury bezpieczeństwa nie mogę Panu przekazać więcej informacji. W przyszłości postaramy się o swoją stronę internetową gdzie będziemy mogli zamieszczać informacje co dokładnie robimy i co już zrobiliśmy, żeby takie osoby jak Pan, które interesują się techniką rakietową mogli się w skrócie zapoznać z naszymi pracami.
ODPOWIEDZ