Carmack 100kft Micro Prize

placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Carmack 100kft Micro Prize

Post autor: placydo »

rawsock pisze:Panowie, w Polsce mamy tę przewagę, że u nas ktoś już to kiedyś zrobił
A na czym ta przewaga polega? Mam rozumiec, że w USA czy Rosji nikt tego nie robił?
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Carmack 100kft Micro Prize

Post autor: rawsock »

placydo pisze:A na czym ta przewaga polega? Mam rozumiec, że w USA czy Rosji nikt tego nie robił?
Oczywiście że robił, ale to były programy rządowe, tajne i chyba od razu grubego kalibru, więc nawet jeżeli jest jakaś dokumentacja, w co wątpię, to nie sądzę aby finansowo i stopniem skomplikowania mogło służyć tamtejszym amatorom za odnośnik.
Sebastian
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Carmack 100kft Micro Prize

Post autor: jaskiniowiec »

Myślę, że Arturro w sumie wyjaśnił sprawę. Do dzisiaj praktycznie nie zostały w IL dokumenty o jakimś znaczeniu. Przynajmniej jest to tak określone przez osobę konkretną (szefa). Oczywiście dać, to da sie wszystko. Kwestia tak naprawdę funduszy. W kosmos nie latają rakiety, tylko pieniądze.
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Carmack 100kft Micro Prize

Post autor: rawsock »

ArturroKRK pisze:
rawsock pisze: Co więcej jest dokumentacja, zdjęcia, opisy a nawet informacje z pierwszej ręki.
Właśnie z tym jest dość ciężko. Poza informacjami od Pana Walczewskiego i jakimiś szczątkami dokumentacji nie ma prawie nic. Wszystkie dokumentacje zostały niestety dość skrupulatnie zniszczone pod przymusem ze strony wschodnich zwierzchników Polski z tamtego okresu. Są niby zdjęcia - ale po zdjęciach też wszystkiego nie wynajdziesz.

Czego nam brakuje? Wg mnie po trochu - miejsca, pieniędzy , zgody państwa. Meteory był puszczane głównie nad Bałtyk, nie zagrażały więc z grubsza nikomu. Finansowo pewnie i by się dało, chociaż przypuszczam koszta wyszłyby nie małe... No i polskie prawo, które w tym momencie praktycznie każdą mieszankę z której korzystamy jako paliwa traktuje jako materiał wybuchowy - co stanowi problem przy odpaleniu meteora...

Więcej powinni Ci powiedzieć ludzie którzy naprawdę "siedzą w historii" polskich Meteorów

Są rysunki techniczne, więc zgaduję że nie ma problemu jeśli chodzi o odtworzenie aerodynamiki. Prawdopodobnie problem większy stanowi silnik, dysza (?). Może właśnie trzeba byłoby ustalić czego nie wiemy. Wtedy pewnie nie byłoby problemem poradzenie się w kilku sprawach z Panem profesorem, a jeżeli nie ma komu to ja chętnie sam bym się przejechał do Łeby zrobić dokładne zdjęcia interesujących elementów.

Co do innych rzeczy:
- finanse - na prawdę fajnie byłoby zarejestrować PTR jako OPP. Z tego co wiem, to nie jest skomplikowana procedura, a PTR jak najbardziej mieści się w zakresie działalności przewidzianych dla tych organizacji. Co prawda trzeba publikować sprawozdanie, ale to też nie jest mega skomplikowane. Jeżeli się nie robi przekrętów to samemu można to bez kłopotu ogarnąć. Przypuszczam że w skrajnym przypadku nawet moja narzeczona która siedzi w tym temacie mogłaby nam to pisać. Ja sam nie mam co zrobić se swoim 1%. Nawet licząc samych członków PTR to już jest trochę kasy do legalnego wykorzystania na elementy rakiet (pewnie z wyjątkiem paliwa, chociaż większość odczynników sama w sobie jest legalna). Doliczając do tego wszystkich potencjalnych ludzi którzy tez chętnie oddali by swój 1% (znajomi, itd.) to już się robi z tego gruba kasa. Jeżeli udałoby się to zrobić do końca kwietnia, to już w tym roku oddałbym swój 1%.
- miejsce i legalność. Na testy jest poligon. Myślę że zanim udałoby się zrealizować prototyp, to ci którzy działają w tym temacie znaleźliby i miejsce i sposób na legalne odpalenie.
Sebastian
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Carmack 100kft Micro Prize

Post autor: jaskiniowiec »

Niestety Pan profesor Walczewski jest już w mocno podeszłym wieku, za wiele dowiedzieć się już nie można. A w Łebie jest makieta Meteora 2. Wiadomo, pewne materiały są, choćby w artykułach, ogólne dane się znajdzie, ale układ dyszowy, paliwo, zapłon, materiały, osłony termiczne, to już niewiadoma. Sam już nie wiem, mam wrażenie, ze Meteory należy chyba zostawić muzeom. Z tym jest trochę jak z remontami - w pewnych warunkach łatwiej coś zbudować od nowa niż remontować stare.
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Carmack 100kft Micro Prize

Post autor: rawsock »

jaskiniowiec pisze:Sam już nie wiem, mam wrażenie, ze Meteory należy chyba zostawić muzeom. Z tym jest trochę jak z remontami - w pewnych warunkach łatwiej coś zbudować od nowa niż remontować stare.

Ok może i masz rację. Tak czy inaczej widzę że wszyscy się zgadzamy że chodzi o kasę. Tym bardziej proponuję OPP.
Sebastian
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carmack 100kft Micro Prize

Post autor: scientist »

Witam,
Filmik, który wstawił KSard przedstawia rakietę Quake (Qu8k), która pobiła 37 km w 92 sekundy. Pewnie pierwsze zdanie zmartwiło Was nieco, bo oznaczało by to koniec wyścigu, ale John Carmack stwierdził, że lot nie był do końca przeprowadzony wg jego zasad i nie wiadomo czy zostanie on uznany. Dlatego macie jeszcze szanse, ale proponuję śledzić wiadomości na temat ich lotu, żeby się nie okazało, że zbudujecie rakietę, polecicie do Stanów Zjednoczonych, a na miejscu się okaże, że ich lot został jednak zatwierdzony. :smile:
Pozdrawiam scientist
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Carmack 100kft Micro Prize

Post autor: ArturroKRK »

scientist pisze:Pewnie pierwsze zdanie zmartwiło Was nieco,
Mnie to nie zmartwiło :wink:

Scientist :smile: To że Quake nie wygrywa tej nagrody to żadna nowość. Poza Quakiem kilka rakiet przekroczyła ten dystans 33km, ale to rakiety produkcji Armadillo Aerospace której "szefem" jest Pan Carmack.

Fajnie że się interesujesz Scientist, ale uwierz mi, są tutaj ludzie którzy dużo lepiej wiedzą co i jak się na świecie dzieje :smile:
ODPOWIEDZ