Jak zacząć legalnie?

Sołtys55
**
Posty: 34
Rejestracja: piątek, 1 cze 2018, 09:45

Jak zacząć legalnie?

Post autor: Sołtys55 »

Mam 17 lat i chcę robić sobie rakiety i testować jak wysoko polecą i tak dalej.
Mam jedno pytanie: Jak zacząć legalnie?
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Jak zacząć legalnie?

Post autor: verex »

Cześć,

Korzystaj z dwóch rzeczy: gotowych silników i zdrowego rozsądku.
Gotowe silniczki modelarskie dostępne są do kupienia w sklepach modelarskich w internecie, a takie nieco poważniejsze, w tym mikrohybrydy dostaniesz tutaj na forum. Żeby korzystać z większych silników do dużych rakiet najlepiej jest wstąpić w szeregi PTR i korzystać z tego, co dostępne na zlotach.

Co do zdrowego rozsądku, to zwróć uwagę gdzie odpalasz jakie rakiety i na jakie pułapy. Małe modele latające do 100m przeważnie możesz sobie odpalić na łące, a cięższe rakiety latające na kilkaset metrów wymagają terenu niezabudowanego w promieniu kilkuset metrów, najlepiej braku linii wysokiego napięcia, gęsto uczęszczanych dróg, itp. No i wiadomo, spadochron to podstawa.

Tyle na początek starczy ;).
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak zacząć legalnie?

Post autor: jaskiniowiec »

Ważne jeszcze gdzie odpalasz pod kątem tras przelotu samolotów, stref wokół lotnisk itp. Dla wyższych pułapów często może być potrzeba rezerwacji przestrzeni powietrznej
Sołtys55
**
Posty: 34
Rejestracja: piątek, 1 cze 2018, 09:45

Re: Jak zacząć legalnie?

Post autor: Sołtys55 »

verex pisze: środa, 19 wrz 2018, 20:08 Cześć,

Korzystaj z dwóch rzeczy: gotowych silników i zdrowego rozsądku.
Gotowe silniczki modelarskie dostępne są do kupienia w sklepach modelarskich w internecie, a takie nieco poważniejsze, w tym mikrohybrydy dostaniesz tutaj na forum. Żeby korzystać z większych silników do dużych rakiet najlepiej jest wstąpić w szeregi PTR i korzystać z tego, co dostępne na zlotach.

Co do zdrowego rozsądku, to zwróć uwagę gdzie odpalasz jakie rakiety i na jakie pułapy. Małe modele latające do 100m przeważnie możesz sobie odpalić na łące, a cięższe rakiety latające na kilkaset metrów wymagają terenu niezabudowanego w promieniu kilkuset metrów, najlepiej braku linii wysokiego napięcia, gęsto uczęszczanych dróg, itp. No i wiadomo, spadochron to podstawa.

Tyle na początek starczy ;).
Dziękuję za odpowiedź
Bardzo zależy mi na własnych silnikach tak aby rozwijać tą technologię we własnym zakresie, w końcu ktoś kiedyś zaczął tak jak ja i teraz te silniki sprzedaje. Oczywiście to ze zdrowym rozsądkiem się zgadzam. Ale jak uzyskać zgodę na prace we własnym zakresie i na odpalenie rakiety?
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Jak zacząć legalnie?

Post autor: verex »

Tak naprawdę, to żeby własne silniki na paliwo stałe robić legalne, to musisz mieć koncesję na produkcję i obrót materiałami wybuchowymi. Do tego spełnioną masę warunków ppoż, bhp, itp itd, żeby w ogóle móc się o taką koncesję starać. Odpowiedź jest prosta: legalnie się nie da.
Natomiast dopóki nie będziesz się chwalić tym co robisz wszystkim wokół, to nikt się do Ciebie nie powinien przyczepić. Stąd proponuję korzystanie z silniczków dostępnych na rynku.

Legalnie możesz zająć się np. silnikami hybrydowymi. Z tym, że to dużo więcej pracy i liczenia no i zabawa zdecydowanie droższa od zrobienia silnika na karmelek.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Sołtys55
**
Posty: 34
Rejestracja: piątek, 1 cze 2018, 09:45

Re: Jak zacząć legalnie?

Post autor: Sołtys55 »

Aż mi się nie chce komentować tego prawa ,które jest postkomunistyczne i ludziom którzy chcą coś zrobić proponują jedynie współpracę z państwem albo za kratki. Spróbuję dopytać się jakiegoś podmiotu prawnego ,nie nie będę kupował gotowych, bo moja pasja nie polega na tym ,ze lubię jak leci rakietą ,ale jak mam satysfakcję ze umiem coś robićróżu.
Sołtys55
**
Posty: 34
Rejestracja: piątek, 1 cze 2018, 09:45

Re: Jak zacząć legalnie?

Post autor: Sołtys55 »

Tutaj ,co otrzymałem na forum prawnym:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0140000351
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12300856
Przeczytam i dam znać innym
ODPOWIEDZ