Produkcja saletry

czyli o wszystkim na każdy temat
Gość

Produkcja saletry

Post autor: Gość »

Witam!



Na początku muszę przeprosić za to, że dawno się nie pojawiałem na forum ale niestety ostatnio mam dużo pracy i mimo wszystko muszę was zasmucić - bardziej interesującej niż rakietnictwo :P (Niektórzy pewnie powiedzą "A coś takiego istnieje?" 8))



Nie mniej jednak - byłem ostatnio na wyciecze przemysłowej w Zakładach Azotowych "Puławy" i chciałbym się podzielić ciekawymi informacjami jakie tam zdobyłem :)

Produkcja jest bardzo standardowa i nie będę wdawał się w szczegóły technologiczne które znajdziecie w internecie - uświadomię wam tylko że cena naszego ulubionego surowca rakietowego "saletry amonowej" jest głównie uzależniona od cen gazu ziemnego, który jest podstawowym substratem całej produkcji! Z czystej ciekawości warto wiedzieć jak się to odbywa.



Otóż: Metan poddawany jest konwersji do gazu syntezowego, następnie oddzielany jest wodór wykorzystywany dalej po zmieszaniu z azotem z powietrza do produkcji amoniaku (metodą Habera-Boscha). Cześć amoniaku jest dalej przerabiana, utlenia się go tlenem powietrza na katalizatorach platynowo-rodowy do tlenku azotu który wchodzi do instalacji produkcji kwasu azotowego. Po pochłonięciu tlenków w wodzie otrzymany kwas azotowy w neutralizatorach zobojętniany jest amoniakiem, dalej powstały roztwór saletry jest zagęszczany w wyparkach, dodawany jest do niego tlenek magnezu MgO po czym trafia do wieży granulacji gdzie rozpylony na szczycie przez gigantyczne wiatraki opadając krystalizuje w znane nam granulki. Te taśmą transportową trafiają do paczkowania w torby 25kg, 50kg a także wielotonowe (nie pamiętam czy dokładnie 3 tonowe ale coś tego gabarytu). Dalej załadunek na tiry i "lecimy w świat".



Dodatek MgO nie jest wcale z powodu jego znaczenia dla rozwoju nawożonych roślin tylko aby obniżyć zdolności do detonacji. Na terenie zakładów obowiązuje również całkowity zakaz używania materiałów wybuchowych do prac wyburzeniowych itp. Dlatego też wiele starych instalacji produkcyjnych stoi nierozebrana (głównie stare wieże granulacji mocznika) bo ręczne rozkucie setek ton betonu jest zupełnie nieopłacalne.



Z niebezpieczeństwem detonacji wiąże się jeszcze jedna smutna sprawa (smutna dla amatorów-rakietowców): Rada Uni Europejskiej pracuje nad projektem zaprzestania produkcji saletry amonowej (!!!) na rzecz nawozów typu RMS (płynny nawóz będący mieszanką mocznika i saletry, totalnie niewrażliwy na detonacje). Oczywiście podyktowane jest to względami bezpieczeństwa (słynne wybuchy fabryk saletry zaliczane do największych eksplozji nienuklearnych) i zagrożeniem użycia przez terrorystów. Sądzę, że na dziś dzień nie powinniśmy się martwić bo przy tempie prac unijnych urzędników możemy się spodziewać jakichś realnych projektów za 20 lat i wielu kolejnych lat na stopniowe wycofywanie produkcji czystej saletry. A może dzięki biurokracji projekt ten kiedyś upadnie...



No i zamieszczam kilka "szpiegowskich" fotek. "Szpiegowskich" bo obowiązuje na terenie Zakładów totalny zakaz fotografowania, podyktowany przez a.) względy bezpieczeństwa b.) aby jakiś brukowiec nie pisał o ulatniających się zewsząd dymach, zanieczyszczeniach i niszczeniu środowiska. Dlatego też kiepska jakość, bo zdjęcia robione "z przyczaiki".





http://img189.imageshack.us/i/wnetrzewi ... acjis.jpg/

Tutaj zachodzi zatężanie roztworu saletry.



http://img34.imageshack.us/i/saletra.jpg/

Ten biały śnieg na podłodze to rozsypana saletra która pokrywa niemal wszędzie podłogi w wieży granulacji. Po lewej jak się przyjrzycie: ta ciemna plama z jasnymi liniami to deszcz spadającej saletry we wnętrzu komory granulacji Spada jej tam 300 ton na godzinę!!!





http://img23.imageshack.us/i/wiezagranu ... letry.jpg/

Widok z zewnątrz na wieżę granulacji saletry (to ten dymiący "pękaty" obiekt po lewej).





http://img16.imageshack.us/i/wiezepochl ... lenko.jpg/

W tych instalacjach wieżowych produkowany jest kwas azotowy poprzez pochłanianie tlenków azotu w wodzie.





http://img35.imageshack.us/i/wiezagranu ... znika.jpg/

A to widok z ponad 130 metrowej wieży granulacji mocznika, niestety nie wiele widać :lol: ale podczas lepszej pogody podobno można zobaczyć miejscowości w promieniu 30km.
maciek
*
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Produkcja saletry

Post autor: maciek »

Wg mnie to może być tylko myrmekologia:)
Gość

Post autor: Gość »

Powiedzmy :wink: :D
Bart
***
Posty: 63
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielcownia.

Post autor: Bart »

Bardzo fajna relacja. Może kiedyś zobaczymy na forum relację z wycieczki do firmy produkującej silniki :D

Pozdrawiam.

PS Wy się z myrmekologów nie śmiejcie,swego czasu miałem parę koloni :wink:
maciek
*
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Oświęcim

Post autor: maciek »

Wcale się nie śmieję, bo też mam kolonie;) i jestem wielkim wielbicielem mrówek. POWAŻNIE!!!!
Kapeć
**
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Kapeć »

witam kolegów myrmekologów a ja też jestem myrmekologiem amatorem i sie pochwale że mam kilka kolonii mrówek w tym rarytasowa jedyną w Polsce kolonie Pachycondyla apicalis z kostarykańskich lasów :D



Przez nowe hobby zbrakło mi nawet pieniedzy na rakiety i badania :oops:
Gość

Post autor: Gość »

A to wcale nie taki głupi pomysł :)



A propo mrówek: widzę, że jest to jakieś alter hobby rakietowców :D:D
velSiergiej
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: krk

Post autor: velSiergiej »

Witam, świetna relacja, jeżeli będę miał możliwość zwiedzania zakładów przemysłowych, też postaram się coś opisać...



Pozdrawiam
ODPOWIEDZ