Rozważania teoretyczne.

czyli o wszystkim na każdy temat
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Rozważania teoretyczne.

Post autor: tadeusz »

Rakieta na ciepłą wodę.
Wpadła mi w ręce "Termodynamika" Stanisława Maca podręcznik dla technikum.
Mówi się tu o równoważności ciepła i pracy:
1kcal=4,19kJ=427kGm;1kWh=860kcal;1kJ=0,24kcal=102kGm;1KMh=632kcal;1kGm=1/427kcal.Stąd pomysł tematu.
Pracę można zamienić całkowicie na ciepło,natomiast ciepła nie da się zamienić całkowicie na pracę.
Jeżeli ogrzejemy 1kg wody o 1st.C to uzyskamy ciepło 1kcal a 1kcal=427kGm/praca/ co jest równoznaczne z podniesieniem
masy 1kg na wysokość 427m.Jeżeli rakieta z wodą ma masę 2kg to można ją wynieść na wysokość 213,5m.Jeżeli sprawność
przemiany energii cieplnej na pracę wyniesie 50% to rakieta osiągnie wysokość 106,75m.Jeżeli podgrzejemy wodę o 20st.C
to rakieta mogłaby osiągnąć 20x większą wysokość czyli 2135m.Jeżeli H2O podgrzać o 80st.C to H mogłoby wynieść 8540m.
Jeszcze lepiej załadować na pokład tej rakiety energię elektryczną 1kWh=860kcal=367220kGm/koszt 1kWh-0,60zł/ co dałoby
wysokość 91,8km przy tej samej sprawności.Pozostaje rozwiązać kwestię zamiany energii cieplnej i elektrycznej na wysokie
loty rakiet.

Pozdrawiam wszystkich geniuszy zwłaszcza młodych i życzę im rozwiązania problemu.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rozważania teoretyczne.

Post autor: Tofifi »

Zagadnienie intrygujące - nie powiem. Raczej nie opłacalne skoro nie jest wykorzystywane komercyjnie, ale może chociażby amatorsko ma szanse.
Do głowy przychodzi mi wykorzystanie jakiejś reakcji chemicznej która powodowałaby wydzielenie dużej ilości ciepła - coś jak turbopompa stosowana w V-2 która wykorzystywała H2O2 i coś jeszcze .... :roll:
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozważania teoretyczne.

Post autor: tadeusz »

Woda jako najbardziej rozpowszechniona substancja na ziemi jest jeszcze słabo poznana.
Jako dodatek do paliwa poprawia parametry silników samochodowych.Jest też używana jako utleniacz zmrożona razem
z aluminium koloidalnym/80nm/w paliwie Alice do silników rakietowych.Rozłożona na wodór i tlen też jest doskonałym
paliwem.Mnie zaintrygowała jej pojemność cieplna 1kcal=427kGm.Myślałem tu o konwersji ciepła w energię mechaniczną.
Może będzie to możliwe po jakimś odkryciu lub wynalazku.
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Rozważania teoretyczne.

Post autor: qwertyalfa »

Firma ARCA projektuje rakietę na gorącą wodę. Tu macie puste filmików:
https://youtu.be/zGh-57QIw5A
https://youtu.be/zV8j08mCBEs
Woda w tej rakiecie jest podgrzewana do ponad 200 stopni Celsjusza (możliwe, dzięki wysokiemu ciśnieniu).
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozważania teoretyczne.

Post autor: Vigoniusz »

Tutaj z kolei Scott Manley opowiada czy to ma sens https://www.youtube.com/watch?v=qT9HBkWGg7s
Space is hard.
ODPOWIEDZ