Zapłonniki

urządzenia naziemne
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Zapłonniki

Post autor: Pigła »

Witam,

Myślę że warto poświęcić trochę uwagi zapłonnikom elektrycznym gdyż, jak nauczyło mnie doświadczenie, potrafią one uczynić ze świecy dymnej silnik rakietowy, natomiast lont potrafi z silnika rakietowego zrobić świecę dymną :lol:



Większość konstruktorów dobiera odpowiednie oporniki, żaróweczki, bądź druty oporowe, za pomocą metody prób i błędów. W przypadku takich źródeł prądu jak baterie, akumulatory, prądnice(ręczne lub rowerowe), opór elementu czynnego, powinien być równy oporowi lub impedancji wewnętrznej źródła <span style="font-weight: bold">i doprowadzeń</span>(kabli, styków, lutów itd.).

W przypadku, gdy źródłem napięcia jest kondensator, należy zadbać o to by był naładowany, do możliwie wysokiego napięcia i miał możliwie dużą pojemność. Opornik nie powinien zbyt szybko się przepalić, zatem jego opór powinien być dość duży(kierujmy się zdrowym rozsądkiem). Np. kondensator 470uF/450V i opornik 220om/0,25W.



Nasuwa się pytanie, dotyczące mas zapalających.

W przypadku zapłonu gwałtownego, takiego jak wspomniany wyżej układ kondensatora 470uF/450V i opornika 220om/0,25W, rezystor można obtoczyć w karmelce, zapłon będzie natychmiastowy(przez rozrzucenie dookoła płonącej karmelki :P )

Karmelka może okazać się zawodna, w przypadku powolnego rozgrzewanaia się opornika np. dynamo i opornik 82om/0,25W. Wówczas niezbędna jest mieszanina, której temperatura topnienia jest większa niż temperatura zapłonu.

Czy macie jakieś doświadczenia w mieszankach typu proch czarny+lakier nitro. Chodzi przede wszystkim o proporcje. Co sądzicie mieszance kleju AK, węgla i saletry potasowej lub nadmanganianu potasu :?:
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Post autor: placydo »

Powiem Ci, ze zadales bardzo wazne pytania na ktore i ja szukalem odpowiedzi. Zwlaszcza, ze juz niedlugo bedzie gotowy moj uklad odzysku a nie do konca przemyslalem jeszcze jak rozwiazac wyrzucenie spadochronu.
ODPOWIEDZ