Wyrzutnia startowa

urządzenia naziemne
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: filipberet »

Witam
Prace powoli zmierzają ku końcowi. Zabezpieczyłem zbiornik ciśnieniowy obudowując go większym zbiornikiem. Całość dokładnie odtłuściłem i pomalowałem dwiema warstwami farby w kolorze antracytowym. Końce profili zabezpieczyłem zatyczkami plastikowymi, które poza swoją podstawową funkcją zabezpieczenia ostrych elementów ładnie się prezentują podnosząc walory estetyczne wyrzutni. Do zabezpieczenia pozostały śruby (czekam na zamówione zatyczki). W trakcie robienia zdjęć zaniepokoiło mnie pewne zjawisko, mianowicie podczas silniejszych powiewów wiatru rura wylotowa nieznacznie się porusza. Okazuje się, że mechanizm samopoziomujący nie zdaje egzaminu na otwartej przestrzeni, ponieważ zbiornik ciśnieniowy jest za lekki i konieczna będzie delikatna modyfikacja mechanizmu. Tyle na dziś.
Pozdrawiam
Załączniki
IMG_1668.JPG
IMG_1668.JPG (210.12 KiB) Przejrzano 11866 razy
IMG_1665.JPG
IMG_1665.JPG (293.38 KiB) Przejrzano 11866 razy
100_0288.JPG
100_0288.JPG (217.58 KiB) Przejrzano 11866 razy
100_0286.JPG
100_0286.JPG (250.21 KiB) Przejrzano 11866 razy
100_0285.JPG
100_0285.JPG (210.74 KiB) Przejrzano 11866 razy
100_0281.JPG
100_0281.JPG (203.7 KiB) Przejrzano 11866 razy
Up Up and Away
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: verex »

filipberet pisze:pomalowałem dwiema warstwami farby w kolorze antracytowym.

Sorry za offtop, ale muszę to muszę to napisać - ŻE W JAKIM?
Od razu mi się przypomniała pewna grafika...
Obrazek

Dla mnie to po prostu czerwony :D

A wracając do tematu, to gratulacje za trwanie w skomplikowanym i niespotykanym tutaj projekcie. Od początku kibicuję i jestem ciekaw efektów Twojej pracy.
Skąd wytrzasnąłeś większy zbiornik idealnie pasujący na mniejszy?

Pozdrawiam
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: jaskiniowiec »

Antracyt, to lekko popielata wersja czerni, nie czerwieni. I wyszedłem na kobietę....
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: filipberet »

Witam

Jak dla mnie Antracyt to Szary, zresztą to moja żona wybierała kolor i tej wersji będę się trzymać :grin:
verex pisze:
filipberet pisze:pomalowałem dwiema warstwami farby w kolorze antracytowym.
Skąd wytrzasnąłeś większy zbiornik idealnie pasujący na mniejszy?

Pozdrawiam
Mam kilka starych gaśnic i po wstępnych przymiarkach jedna z nich przypasowała. Większy zbiornik nie leży idealnie, przerwa między ściankami wynosi ok 15 mm, ale celem było zabezpieczenie na wypadek rozszczelnienia zbiornika głównego i zminimalizowanie zagrożenia.

Pozdrawiam
Up Up and Away
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: filipberet »

Witam
Pająk mini jest na ukończeniu, zamontowałem blokadę mechanizmu samopoziomującego dzięki czemu podmuchy wiatru i inne czynniki zewnętrzne nie wpłyną no kont ustawienia wyrzutni. Zaślepki też są już na swoim miejscu (poza największymi M14 zamówiłem za małe). Do zrobienia pozostał zawias ułatwiający załadunek rakiety do wyrzutni, i przewody doprowadzające ciśnienie do zbiornika + barometr. Niebawem dodam kilka zdjęć ukończonej już wyrzutni. Tymczasem załączam rysunek poglądowy na moją wizję samobieżnej wyrzutni pneumatycznej Pająk II :grin:. Jeśli wszystko zagra jak należy następny projekt będzie wyglądać mniej więcej tak.
Pozdrawiam
Załączniki
wyrzutnia startowa Pająk II mala.jpg
wyrzutnia startowa Pająk II mala.jpg (37.56 KiB) Przejrzano 11847 razy
Up Up and Away
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: Daniel »

W czym robisz takie fajne rysunki ?
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: filipberet »

Witam

Próbowałem swych sił w wielu programach ale najprostszy i najbardziej uniwersalny okazał się... Paint :D

Pozdrawiam
Up Up and Away
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: filipberet »

Witam

Załączam aktualne zdjęcia wyrzutni. Niebawem pierwsze testy ciśnieniowe.

Pozdrawiam
Załączniki
IMG_1724.JPG
IMG_1724.JPG (250.58 KiB) Przejrzano 11804 razy
IMG_1720.JPG
IMG_1720.JPG (255.23 KiB) Przejrzano 11804 razy
IMG_1719.JPG
IMG_1719.JPG (221.29 KiB) Przejrzano 11804 razy
IMG_1718.JPG
IMG_1718.JPG (259.04 KiB) Przejrzano 11804 razy
IMG_1717.JPG
IMG_1717.JPG (279.8 KiB) Przejrzano 11804 razy
IMG_1715.JPG
IMG_1715.JPG (258.36 KiB) Przejrzano 11804 razy
IMG_1714.JPG
IMG_1714.JPG (289.08 KiB) Przejrzano 11804 razy
Up Up and Away
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Wyrzutnia startowa

Post autor: filipberet »

Witam
W wolnych chwilach coraz więcej czasu poświęcam następnemu projektowi wyrzutni czyli Pająk II. Doświadczenie które zdobędę testując Pająka mini i uzyskane dzięki temu informacje, pozwolą mi na bieżące wprowadzanie poprawek i zmian w wstępnie opracowanym już projekcie Pająka II. W tym przypadku poprzeczkę chciał bym zawiesić znacznie wyżej niż przy mini wersji wyrzutni, dla tego też nieustannie szukam rozwiązań, które mi na to pozwolą. I tu pojawia się pomysł znacznego zwiększenia skuteczności wyrzutni poprzez wydłużenie rury wylotowej do długości... 20 metrów :grin:. Zadanie nie łatwe, ale nie nierealne, ba uważam że spokojnie można osiągnąć znacznie większe długości rury wylotowej a jedyną ku temu przeszkodą jak zwykle są finanse. Planuje również wykorzystać rakietę z pająka mini i zastosować ją jako drugi człon rakiety dedykowanej wyrzutni Pająk II. Na chwilę obecną wiem już że nośnik wyrzutni czyli samobieżną, zdalnie sterowaną platformę będę w stanie wykonać samodzielnie, niestety nie mogę tego powiedzieć o róże wylotowej. "Park maszynowy" którym dysponuje nie pozwoli mi na uzyskanie zadowalającej precyzji przy obróbce o czym przekonałem się już budując Pająka mini i zdany będę na korzystanie z usług okolicznych ślusarzy. Aluminiowa rura wylotowa fi 80 mm x 10 mm wyrzutni będzie się składać z dziesięciu dwu metrowych kolejno nałożonych na siebie odcinków. Całość zostanie usztywniona stalowymi linkami fi 6 mm i po złożeniu w pozycji poziomej za pomocą hydraulicznego siłownika postawiona do pozycji pionowej. Tyle na dziś, więcej będę w stanie powiedzieć po pierwszych testach wyrzutni pająk mini. Czekam na wasze opinie i propozycje dotyczące nowego projektu wyrzutni Pająk II.
Pozdrawiam
Załączniki
wyrzutnia startowa Pająk II 20 mb.jpg
wyrzutnia startowa Pająk II 20 mb.jpg (38.07 KiB) Przejrzano 11786 razy
Up Up and Away
ODPOWIEDZ