Hamownia 5kg 80sps 24bity zapis na PC.

urządzenia naziemne
Stefan
*
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 13 wrz 2013, 20:16

Hamownia 5kg 80sps 24bity zapis na PC.

Post autor: Stefan »

Hamownia 5kg 80sps 24bity zapis na PC.

Obciążenie nominalne 5kg maksymalne dopuszczalne 10kg – przed większymi obciążeniami należy zabezpieczyć. Głównym elementem hamowni jest belka tensometryczna do wag jednopunktowych firmy
Scaime model AG 5.

http://www.kelba.com/wp-content/uploads ... d_Cell.pdf

Pomiar dokonywany jest za pomocą 24 bitowego przetwornika AC ADS1232 bez żadnych dodatkowych elementów. Dane za pomocą transmisji szeregowej są odczytywane przez procesor Atmega88 i formowane w ciąg 8 znaków odpowiadających wartości odczytanej z przetwornika. Te osiem znaków + nowa linia + powrót karetki wysyłane jest poprzez RS232 do komputera i odbierane w postaci pliku przez Hyper Terminal. Prędkość transmisji 19200.

Dzięki wbudowanemu w przetwornik AC programowalnemu wzmacniaczowi nie ma konieczności stosowania ani jednego elementu dodatkowego (wzmacniaczy operacyjnych) ma też wbudowany generator zegara więc nie potrzebny kwarc (ale można go podłączyć jak również podać zewnętrzny zegar).

Konfiguracja przetwornika jest stosunkowo prosta i odbywa się tylko za pomocą pinów nie ma konieczności komunikacji procesora w celu zapisywania jakichś rejestrów.

Odczyt jest stosunkowo prosty czekamy aż szyna danych ze stanu wysokiego zmieni się na niski wtedy dane są gotowe (można je odczytać ale trzeba tą operację skończyć przed nadejściem następnej próbki) podając sygnał clk odczytujemy kolejne bity.

Częstotliwość próbkowania są dwie 10 i 80 sps ale nota katalogowa wspomina że można go troszkę podkręcić na 100 sps. Wymaga to jednak dołożenia kwarcu o odpowiedniej częstotliwości.

Dzięki wykorzystaniu Hyper Terminala nie ma konieczności instalowania żadnego oprogramowania. Plik w postaci tekstu kopiujemy do np. Excela i obrabiamy.

Kalibracja odbywa się za pomocą odważnika, teraz akurat jest to 335,7gram - wałeczek z łożyska.

Trochę kłopotu może sprawić zlutowanie przetwornika ale da się. Generalnie układ ADS1232 jest w Polsce dostępny ceny od 25 do ok. 50 PLN. Belka tensometryczna pochodzi z odzysku kupienie podobnej może kosztować od 200PLN. Reszta nie jest szczególnie kosztowna.

Obecna wersja prototypowa jest zbudowana na oślej łączce i pomiar zawiera bardzo duże szumy nie przeszkadza to jednak cieszyć się z pomiarów nawet odrzucając połowę bitów jest ich wystarczająco dużo.
Nie mniej jednak plan jest taki aby te szumy wyeliminować w wersji docelowej.

W załączniku plik Exela z zebranymi danymi oraz wyliczenia parametrów silnika. Nie jestem zbyt doświadczony jeśli chodzi o obliczenia więc proszę o sprawdzenie wyników.

http://www.youtube.com/watch?v=U0ZwPfg7 ... e=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=9tAKUoHG ... e=youtu.be

P.S. Jak dodać film po wczytaniu pliku nie pojawia się on na liście
Załączniki
2 g 60 30 10 wykres.xls
(122 KiB) Pobrany 531 razy
wykres 603010 2g.JPG
wykres 603010 2g.JPG (53.5 KiB) Przejrzano 8217 razy
admin
Administrator
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 17:44

Re: Hamownia 5kg 80sps 24bity zapis na PC.

Post autor: admin »

Hej
Filmy wrzucaj proszę na Youtube lub inna podobną stronę.
Zajmuję się forum tylko od strony technicznej
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hamownia 5kg 80sps 24bity zapis na PC.

Post autor: jaskiniowiec »

Troche przeraża montaż na pajączka, ale jak zrobisz to wszystko "cacy" na płytce, będzie super. Nieźle zagadał silniczek. Klasyczna, modelarska charakterystyka pracy. Domyślam się, że silniczek to Twoja konstrukcja?
Stefan
*
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 13 wrz 2013, 20:16

Re: Hamownia 5kg 80sps 24bity zapis na PC.

Post autor: Stefan »

Pajączek ... ja zawszę robię na pajączku nawet smd :smile: jak zadziała to jest podstawa do dalszych prac, płytka to czas i pieniądze. Teraz wiem że nawet przy takich szumach pomiar jest wystarczający oraz że 80sps to jest wystarczająco dużo (kiedyś będę chciał zrobić więcej ale na innym przetworniku a to już nie takie proste).
Płytka będzie i to z opakowaniem w "konserwę" - walka z zakłóceniami, planowane jest zasilanie bateryjne oraz komunikacja z komputerem przez bluetooth - moduł BTM-112.

Tak silnik jest mojej konstrukcji. Rurka z papieru na rozwodnionym wikolu, 50cm zwinięte (szary papier z obi albo castoramy 1m szerokości w rolce) daje to ok 2mm ściankę. Średnica wewnętrzna 10mm (na wykresie jest błąd) zewnętrzna 14, dysza szamot/bentonit tylko prasowana ok 3,5mm dł, ok2mm kanał w początkowym fragmencie paliwa to daje ten pik ciągu. Dokładniej silnik opisze w odpowiednim czasie i dziale jak już będzie co opisywać. Teraz mam nażędzie do sprawdzania wyników mojej pracy. Wszystko wzorowane na fabrycznym silniku i wyniki są podobne. Jeśliby ktoś mógł potwierdzić że moje wyniki są prawdopodobne (w pliku exel) będę wdzięczny.
ODPOWIEDZ