Wzmacniacz tensometryczny

urządzenia naziemne
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Wzmacniacz tensometryczny

Post autor: jaskiniowiec »

Jakiś czas temu, opracowałem schemat wzmacniacza tensometrycznego. Stwierdziłem później, że warto by zbudować egzemplarz testowy, więc opracowałem płytkę i wykonałem wzmacniacz. Najpierw schemat:
wzmacniacz tensometryczny - schemat
wzmacniacz tensometryczny - schemat
wzm-tens_schemat.jpeg (59.88 KiB) Przejrzano 9258 razy
Jak widać, prochu nie wymyśliłem. Podstawą wzmacniacza jest scalony wzmacniacz pomiarowy AD620. Elementy R1, R2 razem z rezystorem wieloobrotowym "wzm 1K" stanowią o wzmocnieniu. Dodatkowo elementy R1 oraz R2 stanowią dzielnik w węźle którego nie wystąpuje sygnał różnicowy (mierzony) a tylko sygnał wspólny. Ten sygnał poprzez wtórnik ze wzmacniaczem operacyjnym OP07 służy do ekranowania przewodów, obudowy itp. Elementy R13 i R14 stanowią razem z kondensatorami C5 i C6 odfiltrowanie zasilania dla wzmacniacza pomiarowego. O wartości napięcia wyjściowego w stanie spoczynku stanowi też potencjał końcówki 5 układu AD620. Napięcie z dzielnika R4, R5 oraz potencjometru wieloobrotowego 'zerow 1k", służy do zerowania, czyli ustalania napięcia 0V na wyjściu przy braku sygnału. Jeśli zakres zerowania jest za mały, można zmniejszyć wartość oporników R4, R5 do np 10k. Napięcie z dzielnika jest podawane na końcówkę 5 układu AD620 poprzez wtórnik na wzmacniaczu operacyjnym US3a. Jest to konieczne, gdyż impedancja na końcówce 5 układu AD620 musi być mała, inaczej wpływa to na wartość wzmocnienia. Wyjście wzmacniacza AD620 poprzez niewielkie obciążenie opornikiem R3 dostaje się na wtórnik oparty o układ wzmacniacza operacyjnego US3b. Zapewnia to niską impedancję wyjściową i właściwy odstęp od zakłóceń dla długich przewodów na wyjściu. Jako wtórniki zastosowano podwójny wzmacniacz operacyjny LM833, ale nadaje się tu również układ LM358, NE5532 i wiele innych. Trzeba tylko, by pasował układ końcówek. Wzmacniacz jest zasilany z dwóch baterii 9V typu 6F22 poprzez stabilizatory 78L05 i 79L05. Są one wystarczające. Napięcie ze stabilizatorów jest również wyprowadzone na zasilanie mostka tensometrycznego, jako że standardowe zasilanie mostków tensometrycznych to 10V. W tym układzie napięcia wyjściowe z mostka oscylują w granicach napięć bliskich masy. Pobór prądu (nie licząc mostka tensometrycznego) jest na poziomie kilku, kilkunastu mA, co uzasadnia stosowanie zasilania bateryjnego. Płytkę wykonano metodą fotochemiczną, jako elementy zastosowano częściowo elementy SMD.
Rozmieszczenie ścieżek i elementów. Widok od strony ścieżek.
Rozmieszczenie ścieżek i elementów. Widok od strony ścieżek.
wzm_tens_plytka1.jpeg (272.26 KiB) Przejrzano 9258 razy
Płytka drukowana jest do POBRANIA POD TYM LINKIEM. Jest to odwrócony stronami plik do druku w rozdzielczości 600dpi, czyli np. na drukarki laserowe do termotransferu.
Wzmacniacz okazał się być dość udaną konstrukcją, pracuje przy niskich zakłóceniach i szumach własnych. Jest prosty i względnie tani. Największy koszt to układ AD620 którego cena oscyluje w okolicach 30 - 35 zł.
zsamot1996
*
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Wzmacniacz tensometryczny

Post autor: zsamot1996 »

Gdzie można zakupić układ AD620?
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wzmacniacz tensometryczny

Post autor: jaskiniowiec »

A choćby i tutaj: Oferta firmy TME
Pamiętaj tylko, że to jest cena netto i jeszcze dostawa kurierem.
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wzmacniacz tensometryczny

Post autor: rawsock »

Można poszukać zamienników z serii instrumentation amplifier u różnych producentów któży wysyłają sample. Analog przestał. Kiedyś zamawiałem INA122 z burr-brown, teraz TI, nie wiem czy jeszcze wysyłają ale to było prawie to samo co AD620.
Sebastian
Awatar użytkownika
michał93
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Toruń

Re: Wzmacniacz tensometryczny

Post autor: michał93 »

Witam,
chciałbym zbudować hamownię tensometryczną z wiazku z czym mam parę pytań odnośnie tego wzmacniacza. Na schemacie ideowym pokazane jest, że między AD620 a rezystorem nastawnym zerow 1k znajdują się po dwa oporniki ustawione szeregowo Rf4 i R5 oraz Rf3 i R4. Na schemacie płytki widać jednak, że miedzy tymi elementami znajduje się jeden opornik na każdej ścieżce? Nie widać również miejsca na rezystor R3 22k. Czy będzie jakaś różnica w szumach jeśli elementy SMD zastąpie tradycyjnymi oraz dlaczego kondensator C2 połączony jest plusem do masy?
ODPOWIEDZ