Rejestrator analogowy Velleman

urządzenia naziemne
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rejestrator analogowy Velleman

Post autor: jaskiniowiec »

Witam!
Jakiś czas temu znalazłem w sieci do kupienia coś o nazwie "Rejestrator analogowy" firmy Velleman. Występuje w handlu w dwóch wersjach: zmontowanej jako PCS10 oraz do montażu jako K8047. Jeden kosztuje około 200zł, drugi około 155zł. Dlaczego o tym piszę? Nie jest to reklama, ale testowałem ostatnio te rejestratory i są one bardzo wygodne do wykorzystania w amatorskich hamowniach, stanowiskach pomiarowych. Urządzenie jest zasilane z portu USB, z tym też portem jest komunikacja. Jak się można domyślić, jest to urządzenie peryferyjne i do pracy wymaga komputera. Rejestrator posiada cztery wejścia analogowe o impedancji 1 Mom każde. Ustawiane zakresy pomiarowe to 3-6-15-30V. Możliwość pomiaru i rejestracji napięć do 100 próbek na sekundę. Przetwornik A/D jest 8 bitowy, więc cały zakres pomiarowy jest opisany 256 wartościami. Nie jest to za wiele, ale w warunkach amatorskich powinno wystarczyć. Do urządzenia jest dołączone oprogramowanie umożliwiające pomiar i rejestrację napięć. Przebiegi są zobrazowane na wykresach, które można zapisać jako bitmapy, oprócz tego jest możliwość ciągłego zapisu danych do pliku txt umożliwiającego eksport danych do Exela.
Widok ogólny rejestratora
Widok ogólny rejestratora
DSCF0044.JPG (256 KiB) Przejrzano 4554 razy
Interface oprogramowania.
Interface oprogramowania.
K4087_demo.jpg (98.98 KiB) Przejrzano 4554 razy
Interface nie z graficznym, lecz liczbowym przedstawieniem napięć
Interface nie z graficznym, lecz liczbowym przedstawieniem napięć
K4087_demo2.jpg (91.7 KiB) Przejrzano 4554 razy
TUTAJ JEST przykładowy plik z danymi, a jego fragment przedstawiam poniżej.
Zrzut ekranu-1.jpg
Zrzut ekranu-1.jpg (87.25 KiB) Przejrzano 4553 razy
Jak się można domyślić, pierwsza kolumna to numer pomiaru, druga, trzecia, czwarta i piąta to dane dla kanału 1,2,3,4 podane bezwzględnie, czyli jako wartość od 0 do 255, jako że mamy pomiar 8 bitowy, czyli pełny zakres obejmuje 256 wartości. Następna kolumna to czas w sekundach, a pozostałe 4 kolumny to wartość napięcia w poszczególnych kanałach podana w Voltach. Dokładnośc pomiaru wynosi 3%.

Małe podsumowanie;
Mamy do czynienia z gotowym, akceptowalnym cenowo, powtarzalnym urządzeniem rejestrującym z wygodną komunikacją poprzez USB. Gdyby zastosowań np sprężynę, uginającą się belkę, resor itp połączoną mechanicznie z potencjometrem zasilanym jakimś napięciem stabilizowanym (ale nie więcej niż 30V), to generalnie już mamy hamownię. Jedno z tych urządzeń współpracuje już np z hamownią tensometryczną, drugie będzie służyć do rejestracji ciśnień w komorze testowej paliw.
ODPOWIEDZ