Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Dyskusja na temat programów przydatnych w modelarstwie rakietowym (linki, ciekawe strony)
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: przemo »

rawsock pisze: W realnych warunkach będzie dokładnie ten sam problem przy starcie i różnych szarpnięciach. Wygładzanie średnimi jest dużo słabsze niż Kalmanem.
No nie taki sam. W realu w przeciągu 0,048 sek wysokość nie wzrasta ani nie spada o setki metrów :mrgreen:
Ale jak mówiłem wyjdzie w praniu.
Suwaka wysokości się nie boję działa ok nawet z tłoczkiem. Ale tam gdzie czas gra rolę (prędkość, przysp) może być różnie.
Kalman ok, ale im "mocniejszy" tym większe przesuniecie w czasie. Średnie z wielu danych w serii można sobie ładnie wygładzać po locie z serii danych w excelu :mrgreen: Tu szału nie wycisnę. Altek daje 20Hz. Więc może jeśli średnia to z 3ech-5ciu max. Co innego w mojej hamowni jak mam próbkowanie co 0,4ms to można poszaleć :wink:
Zresztą ogólnie in większa częstotliwość próbkowania tym większe pole do popisu dla programów live. Typu altimetr czy telemetria.
Tak więc jak to w życiu - wszystko kwestia wyważenia i testów, testów, testów :mrgreen:
dziś znów nie sprawdziłem zasięgu fabrycznego - dzień chłopaka, rozumiecie :wink:
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: Adam »

Witam!
rawsock pisze:Kwestia tylko rozmiaru anteny odbiorczej, a do Deep Space Network nam dostępu nie dadzą :smile:
Myślę, że bez problemów powinniśmy uzyskać dostęp do takiej anteny:
http://www.astronomianova.org/nowosci_a ... ykul=rt9_1
Albo nawet większej:
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... ,id,t.html
obie uratowane przed zezłomowaniem w zasadzie przez prywatnych ludzi - pasjonatów. Rozmawiałem kiedyś z drem Wszołkiem, mówił, że nie ma problemu, można z nich skorzystać, tylko trzeba by kumatych ludzi do ogarnięcia tematu od strony elektronicznej. Rawsok nie pisałbyś się? :wink: Pewnie dałoby się śledzić rakiety na poligonie w Toruniu czy Drawsku spod Częstochowy :grin:
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: Daniel »

No z tą anteną w Częstochowie to może być problem. Bo o ile w kosmos patrzeć może, tak stoi właściwie w centrum miasta i bloki zasłaniają :mrgreen: Niby stare i rozsypujące się kamienice, ale zawsze. Antena stoi tu : https://www.google.pl/maps/@50.7993793, ... a=!3m1!1e3
Na prawo od tego podłużnego białego budynku, tuż obok linii tramwajowej. Na satelicie niestety zdjęć jeszcze nie ma.
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: rawsock »

przemo pisze:No nie taki sam. W realu w przeciągu 0,048 sek wysokość nie wzrasta ani nie spada o setki metrów
Wysokość nie, ale ciśnienie już tak a przecież to jest właśnie mierzone - zależy od konstrukcji i zdarzenia, np. otwarcie spadochronu.
przemo pisze:Kalman ok, ale im "mocniejszy" tym większe przesuniecie w czasie. Średnie z wielu danych w serii można sobie ładnie wygładzać po locie z serii danych w excelu
Dane po locie można filtrować bardzo efektywnie bo można operować na całym zbiorze danych. Najlepsze rezultaty miałem z filtrami FFT. Ale przecież właśnie nie o to tu chodzi, żeby obrabiać dane po locie, tylko w czasie rzeczywistym. Filtr Kalmana powinien dawać dużo lepsze rezultaty przy porównywalnym opóźnieniu jak średnia.
Adam pisze:Rozmawiałem kiedyś z drem Wszołkiem, mówił, że nie ma problemu, można z nich skorzystać, tylko trzeba by kumatych ludzi do ogarnięcia tematu od strony elektronicznej. Rawsok nie pisałbyś się?
No to teraz dałeś czadu z tymi antenami :D. To by się pewnie przydało przy wysokościach >100km. Poniżej to mniejszym kosztem pewnie dałoby radę zrobić to amatorsko z miejsca startu. Ale dobrze wiedzieć że jest taka opcja :).
Sebastian
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: przemo »

Fajne wizualne porównanie różnych algorytmów filtrowania (m.in. Kalman) - online
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: przemo »

Byłem dzisiaj w terenie. Szału ni ma.
Pełna prędkość odbieranych znaków zaczęła spadać w odległości 250-300mtr, łączność moduły traciły ok 350mtr, a powrotnie łączność nawiązały po przybliżeniu się na 300mtr.
Co ciekawe nie miało dużego znaczenia czy anteny wzajemnie są równoległe pionowe, czy jedną z nich ustawiałem czubkiem w stronę drugiej lub poziomo-prostopadle.
Nie mam póki co wiedzy o antenach ale wygląda na to, że bez nich pewnie byłoby "niewiele gorzej" :mrgreen:
(@Tadeusz, szykuj sprzęt - wkraczasz do akcji. Konieczne modyfikacje. :lol: )
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: Daniel »

A gdyby zastosować nadajniki modelarzy FPV ? Teoretycznie służą one do przesyłu analogowego sygnału video AV, ale pewnie po małej przeróbce dałoby radę przesłać dane. Lub zapakować sprzęt do środka i przez OSD nakładać dane na obraz z kamerki oczywiście w czasie rzeczywistym. Można tanio kupić systemy na 1.2, 2.4 i 5.8Ghz o mocach nawet do 1W.Nadajnik jest malutki i lekki natomiast odbiorniki już są delikatnie większe. Często stosuje się anteny na 2.4GHz zrobione z płytki laminatu i kawałka druta. Modele latają na 2km wysokości i obraz jest płynnie przesyłany bez żadnych zakłuceń, wyżej niestety aparatura sterująca nie sięgnie. Popularny jest też system Diversity, jak dobrze pamiętam odbiór jest na dwóch antenach i dwóch odbiornikach a system składa dwa sygnały w jeden dając lepszą jakość i zasięg. Można też łatwo zamontować system który będzie ustawiać antenę odbiorczą w kierunku rakiety, i jeśli prędkość będzie odpowiednia to i kamerę można dodać ;)
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: przemo »

No to już jest stopień wyżej. Albo powiedzmy, że inne schody. :grin: I temat na większy projekt (jak dla mnie).
Na razie potknąłem się na antenach (ale póki co kiepskich) i doszedłem do 600mtr w poziomie 3m nad ziemią.
Bez przyrządu (SWRmiarka i/lub możliwość pomiaru impedancji) działam trochę po omacku.
Dodatkowo niełatwy temat to antena w modelu, który jest smukły i znajduje się praktycznie nad "bazą", która w dodatku większość czasu leży prawie na osi modelu.
No ale trzeba kombinować jak już się za to zabrało :mrgreen:
Moduły skoro juz mam spróbuję z nich wydusić ile się da :wink: , a potem jak najbardziej przyjdzie czas na modyfikacje, ulepszenia,upiększenia....
ODPOWIEDZ