System śledzący rakiety

Dyskusja na temat programów przydatnych w modelarstwie rakietowym (linki, ciekawe strony)
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI

Re: System śledzący rakiety

Post autor: Tofifi » sobota, 2 lis 2013, 21:59

Kacper a nie myśleliście nad użyciem silników krokowych np z starych drukarek, - one są bardzo precyzyjne, wystarczy że dodasz przekładnie i już masz nie tylko precyzyjny ale i szybki napęd, za grosze?

Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI

Post autor: Kacper » sobota, 2 lis 2013, 22:36

Myślałem ale okazuje się, że silniki krokowe są zbyt mało dokładne jeśli chcemy mieć dobrą prędkość lub zbyt wolne gdy chcemy zrobić przełożenie zapewniające odpowiednią precyzję.

Awatar użytkownika
placydo
PROFI

Post autor: placydo » poniedziałek, 18 lis 2013, 21:39

Mam prośbę do każdego widzącego działanie urządzenia na poligonie. Chciałbym uzyskać od Was możliwie jak najwięcej krytyki odnośnie urządzenia i programu. Pozwoli mi to wyciągnąć wnioski i udoskonalić pracę. Pomimo niepowodzenia projekt nie zostaje porzucony.

Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI

Post autor: Kacper » środa, 20 lis 2013, 09:32

Podczas tych testów najsłabszym elementem systemu okazała się kamera. Sam program ciężko krytykować, wiadomo, że trzeba go dalej usprawniać, dodać filtr Kalmana, optymalizować. Nie siedzę w temacie ale słyszałem, że Java nie jest dobrym środowiskiem do robienia programów, które mają szybko działać.

Awatar użytkownika
rawsock
Kontakt:

Post autor: rawsock » środa, 20 lis 2013, 10:41

A w czym był problem to może coś doradzimy? To było w OpenCV zdaje się nie w Javie?
Sebastian

Awatar użytkownika
placydo
PROFI

Post autor: placydo » środa, 20 lis 2013, 10:53

Cześć,

Wykrywanie obiektów, obróbką obrazu zajmuje się OpenCV - Java ma tutaj znikomy wpływ na szybkość tych działań.
Z czym był problem - z kamerą. Kamerka internetowa kompletnie nie nadaje się do tych celów. Obraz był prześwietlony. Sterowanie ustawieniami nie dawało pozytywnych rezultatów.
Problemem jest też opóźnienie przesyłania obrazu z kamerki po USB.

Mam pytanie - macie może pomysł na kamerę? Może coś co przesyła obraz po HDMI.

Przepiszę aplikację od nowa - dodam wielowątkowość do przetwarzania obrazu, naprawię bugi z zatrzymywaniem się etc.

Awatar użytkownika
rawsock
Kontakt:

Post autor: rawsock » środa, 20 lis 2013, 19:38

Prześwietlenie - bardzo dziwne. Nawet zaznaczając opcję Auto, sama powinna się ustawić tak żeby nie prześwietlała. Albo kamerka jest do bani, albo coś źle kręciłeś - innej opcji nie ma.
Opóźnienie kamerki nie powinno być aż takie duże. Przy 30fps myślę że realne opóźnienie to 1/30 s. Kluczem i tak jest ustawienie kamery bardzo daleko od rakiety, bo inaczej nierealne jest żeby nadążyła. Tylko że wtedy nie da rady śledzić jej na zasadzie wykrywania kształtu w opencv. Trzeba by zmienić algorytm na jakis rodzaj wykrywania ruchu.
Sebastian

Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: KSard » piątek, 22 lis 2013, 10:22

placydo pisze: Mam pytanie - macie może pomysł na kamerę?

Obrazek

To byłoby dobre ;)
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin

Awatar użytkownika
wrx

Post autor: wrx » poniedziałek, 24 lis 2014, 19:22

Witam. :grin:

Czytając ten wątek, w mojej główce zrodził sie pomysł.

A otóż, myślałem nad zdublowaniem systemu tj. ustawienie dwóch "siostrzanych" stacji w odległości np: 10m, ich synchronizacja, oraz przesyłanie danych do odrębnego komputera
( nie zajmującym się śledzeniem rakiety, ewentualnie synchronizacją ).

Dodatkowy komputer zajmował by się obliczaniem wysokości, oraz (ewentualnie) odległości lądowania, nie muszą być obliczane w czasie rzeczywistym, proponował bym po wylądowaniu rakiety.
Takie urządzenie, mogło by być dobrą alternatywa dla "pożyczania" altimetrów.

Dodatkowo, dzieki synchronizacji, nawet jeśli jedna z kamer zgubi rakietę, druga będzie mogła „nakierować” siostrę na cel ( o ile obie na raz nie zgubią celu).

Wszelkie sugestie i krytyka mile widziane, pozdrawia 'wrx". :smile:

P.S. Tak, wiem, że to temat nie aktywny od roku.
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.

ODPOWIEDZ