System śledzący rakiety

Dyskusja na temat programów przydatnych w modelarstwie rakietowym (linki, ciekawe strony)
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: System śledzący rakiety

Post autor: Tofifi »

Kacper a nie myśleliście nad użyciem silników krokowych np z starych drukarek, - one są bardzo precyzyjne, wystarczy że dodasz przekładnie i już masz nie tylko precyzyjny ale i szybki napęd, za grosze?
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: System śledzący rakiety

Post autor: Kacper »

Myślałem ale okazuje się, że silniki krokowe są zbyt mało dokładne jeśli chcemy mieć dobrą prędkość lub zbyt wolne gdy chcemy zrobić przełożenie zapewniające odpowiednią precyzję.
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: System śledzący rakiety

Post autor: placydo »

Mam prośbę do każdego widzącego działanie urządzenia na poligonie. Chciałbym uzyskać od Was możliwie jak najwięcej krytyki odnośnie urządzenia i programu. Pozwoli mi to wyciągnąć wnioski i udoskonalić pracę. Pomimo niepowodzenia projekt nie zostaje porzucony.
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: System śledzący rakiety

Post autor: Kacper »

Podczas tych testów najsłabszym elementem systemu okazała się kamera. Sam program ciężko krytykować, wiadomo, że trzeba go dalej usprawniać, dodać filtr Kalmana, optymalizować. Nie siedzę w temacie ale słyszałem, że Java nie jest dobrym środowiskiem do robienia programów, które mają szybko działać.
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: System śledzący rakiety

Post autor: rawsock »

A w czym był problem to może coś doradzimy? To było w OpenCV zdaje się nie w Javie?
Sebastian
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: System śledzący rakiety

Post autor: placydo »

Cześć,

Wykrywanie obiektów, obróbką obrazu zajmuje się OpenCV - Java ma tutaj znikomy wpływ na szybkość tych działań.
Z czym był problem - z kamerą. Kamerka internetowa kompletnie nie nadaje się do tych celów. Obraz był prześwietlony. Sterowanie ustawieniami nie dawało pozytywnych rezultatów.
Problemem jest też opóźnienie przesyłania obrazu z kamerki po USB.

Mam pytanie - macie może pomysł na kamerę? Może coś co przesyła obraz po HDMI.

Przepiszę aplikację od nowa - dodam wielowątkowość do przetwarzania obrazu, naprawię bugi z zatrzymywaniem się etc.
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: System śledzący rakiety

Post autor: rawsock »

Prześwietlenie - bardzo dziwne. Nawet zaznaczając opcję Auto, sama powinna się ustawić tak żeby nie prześwietlała. Albo kamerka jest do bani, albo coś źle kręciłeś - innej opcji nie ma.
Opóźnienie kamerki nie powinno być aż takie duże. Przy 30fps myślę że realne opóźnienie to 1/30 s. Kluczem i tak jest ustawienie kamery bardzo daleko od rakiety, bo inaczej nierealne jest żeby nadążyła. Tylko że wtedy nie da rady śledzić jej na zasadzie wykrywania kształtu w opencv. Trzeba by zmienić algorytm na jakis rodzaj wykrywania ruchu.
Sebastian
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: System śledzący rakiety

Post autor: KSard »

placydo pisze: Mam pytanie - macie może pomysł na kamerę?

Obrazek

To byłoby dobre ;)
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: System śledzący rakiety

Post autor: wrx »

Witam. :grin:

Czytając ten wątek, w mojej główce zrodził sie pomysł.

A otóż, myślałem nad zdublowaniem systemu tj. ustawienie dwóch "siostrzanych" stacji w odległości np: 10m, ich synchronizacja, oraz przesyłanie danych do odrębnego komputera
( nie zajmującym się śledzeniem rakiety, ewentualnie synchronizacją ).

Dodatkowy komputer zajmował by się obliczaniem wysokości, oraz (ewentualnie) odległości lądowania, nie muszą być obliczane w czasie rzeczywistym, proponował bym po wylądowaniu rakiety.
Takie urządzenie, mogło by być dobrą alternatywa dla "pożyczania" altimetrów.

Dodatkowo, dzieki synchronizacji, nawet jeśli jedna z kamer zgubi rakietę, druga będzie mogła „nakierować” siostrę na cel ( o ile obie na raz nie zgubią celu).

Wszelkie sugestie i krytyka mile widziane, pozdrawia 'wrx". :smile:

P.S. Tak, wiem, że to temat nie aktywny od roku.
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
ODPOWIEDZ